Campionatul Mondial de Fotbal Spania 1982

Campionatul Mondial de Fotbal 1982

A existat o adevarata senzatie de trepidatie atunci cand fiesta Cupei Mondiale a plonjat peste Spania. Multi s-au indoit de capacitatea Spaniei de a organiza Cupa Mondiala si aceste temeri s-au confirmat cand tragerea la sorti s-a transformat in haos de la bun inceput… Bilele reprezetand Peru si Chile au fost uitate “accidental” cand politica FIFA era de a lasa initial afara pentru a se asigura ca nu se vor intalni din faza grupelor cele mai mari rivale ale fotbalului mondial: Argentina si Brazilia.

Scotia, in acelasi timp, s-a gasit din greseala in grupa Argentinei in loc de cea a Belgiei, inainte de a fi mutata la loc in grupa Braziliei! Confuzia a dus la intreruperea ceremonei,  apoi, pentru a pune capac la toate, urna continand bilele era atit de ticsita, incat s-a despicat in doua!

Din fericire, inspirata ceremonie de deschidere si victoria Belgiei impotriva campionilor mondiali cu 1-0 au mai domolit temerile si au dat tonul unui turneu care va promova Cupa Mondiala ca pe o afacere globala.

Brazilienii erau favoriti certi, flerul si tehnica s-au reintors, in timp ce Zico, Socrates, Falcao aveau o forta cu care putini puteau concura. Victoria cu 4-1 in fata Scotiei, urmata de o alta victorie cu 4-0 in fata Noii Zeelande le trada intentiile: erau favoriti si isi doreau Cupa Mondiala. Rivalii lor nu se detasau cu atata usurinta, Italia a luat un start mai putin incantator, remizand cu Polonia si Peru, iar calificarea lor a fost confirmata dupa un meci greu cu Camerunul. Un gol marcat cu capul de Graziani le-a asigurat o alta remiza, dar, si asa, chiar daca aceste trei remize asigurau trecerea in faza a doua a turneului, Italia era ridiculizata de toata presa internationala si nationala.

Nationala Germaniei de Vest a pierdut primul meci cu Algeria, apoi a luat parte la unul dintre cele mai urate momente din istoria fotbalului, dupa ce a marcat golul de 1-0 impotriva Austriei, stiind ca un scor ca acesta le va asigura calificarea ambelor echipe. Repriza a doua s-a transformat intr-o farsa fotbalistica, meciul fiind blat pe fata. Plangerea inaintata de Algeria dupa acest meci la FIFA nu a fost insa nici macar bagata in seama…

Spania a trebuit sa transpire pentru calificare, dupa golul lui Gerry Amstrong pentru nationala Irlandei de Nord ,  dar esecul cu 1-0 a calificat ambele formatii. Franta si Anglia s-au calificat la fel greu. Indurerati de calitatea de cap de serie a Angliei,  francezii au fost lasati sa-si linga ranile cand reprezentativa Albionului i-a administrat un sec 3-1… Astfel, in continuare, Anglia invinge Cehoslovacia si “puternica” reprezentativa a Kuweitului si se califica de pe primul loc in grupa, iar Franta va reusi o victorie clara in fata Kuweitului si un egal cu Cehoslovacia, care ii va face sa mearga mai departe.

Cu o a doua faza impartita in patru grupe a cate trei echipe si cu doar prima echipa in semifinale, victoria din primul meci a devenit obligatorie. Cu siguranta, grupa C era cea mai puternica: BraziliaArgentina siItalia. Italia invinge Argentina cu 2-1 prin golurile lui Tardeli si Cabrini, iar Brazilia si-a invins la randul ei rivalii de-o viata, scor 3-1 la capatul unui meci din care Maradona a fost eliminat. Astfel meciul decisiv al grupei va fi si ultimul.
Italia – Brazilia a fost unul dintre cele mai frumoase meciuri de la Cupa Mondiala, iar la 2-2 in minutul 75,Paolo Rossi a marcat golul victoriei, ducand Squadra Azurra in careul de asi.

Calificarea Spaniei a fost blocata de lipsa fortei ofensive, gazdele reusind doar un egal fara goluri impotriva Germaniei de Vest urmat tot de un 0-0 cu Anglia. In aceste conditii, meciul decisiv al grupei a fost victoria Germaniei de Vest in fata Angliei cu 2-1.

Franta si Polonia au completat patrulaterul semifinalelor… Insa Italia a gasit cea mai usoara ruta spre finala, jucand in semifinale cu Polonia. Italienii au castigat sec cu 2-0 si au ajuns astfel intr-o finala la care nici nu visau inaintea inceperii competitiei… si nici dupa prima grupa….

Cu Platini in forma, Franta – Germania s-a terminat dupa 90 de minute 1-1. In prelungiri Giresse si Tresor marcheaza, iar francezii se vedeau in finala, dar zicala ca “pe nemti i-ai invins cand ii vezi la dusuri” a functionat din nou, Germania egaland inaintea terminarii prelungirilor. La penaltyurile de departajare erou a fost portarul german Schaumacher, care a dus Germania in finala.

FINALA: 11 IULIE 1982: ITALIA -GERMANIA 3-1
STADION: SANTIAGO BERNABEU; 78 000 SPECTATORI

Italia era favorita in aceasta finala si a onorat acest statut inca de la inceputul meciului. A controlat jocul si doar cateva ghinioane au intarziat inscrierea golului. Cu Antognioni accidentat, cu Graziani parasind terenul dupa doar 10 minute de joc si cu Cabrini ratand un 11 metri, Italia parea Brazilia Europei. Dupa un 0-0 nedrept la pauza, vine minutul 57 in care golgeterul Rossi marcheaza frumos cu capul. Descatusati, italienii maresc presiunea spre poarta adversa, iar Tardeli si Altobelli maresc avantajul. Breitner marcheaza tarziu un gol de consolare, dar Italia castiga al treilea titlu de campioana, iar pe Paolo Rossi il declara erou national peste noapte.

Cum s-au aliniat echipele?

GERMANIA DE VEST: ANTRENOR: JUPP DERWALL

……………………….SCHUMACHER……………………..
..FORSTER.B……FORSTERK-H……STIELIKE……KALTZ..
…..DREMMLER………..BRIEGEL………..BREITNER……
………………………….LITTBARSKI………………………
……………….FISCHER………..RUMMENIGGE……………

Germania a jucat un 4-3-1-2, cu trei mijlocasi centrali (dintre care Briegel era cel mai defensiv) si un mijlocas ofensiv in spatele varfurilor. Este un sistem folosit de multi antrenori si in zilele noastre.

ITALIA: ANTRENOR: ENZO BERZOT

…………………………….ZOFF…………………………
..CABRINI….SCIREA…….GENTILE….COLLOVATTI…
….ORIOLI……………BERGOMI………..TARDELLI……….
…….CONTI……………..ROSSI……………GRAZIANI……..

DUPA UN INCEPUT PE CARE SA IL NUMIM “DEZASTRUOS”, UNDE NUMAI SOARTA I-A FACUT SA TREACA IN FAZA A DOUA … ITALIA, INCEPAND CU GRUPA A DOUA A TURNEULUI, A ARATAT UN FOTBAL INCANTATOR….
Eu pot spune ca a fost cel mai frumos fotbal aratat vreodata de o nationala a Italiei, cu un elastic 4-3-3, unde Bergomi era un inchizator exceptional, iar Orioli si Tardeli mijlocasi de un travaliu exceptional, gen Gerard sau Lampard al zilelor noastre. Surpriza lui Berzot venea de la multitudinea de sarcini pe care le aveau jucatorii, dar mai ales de la deplasarea in teren a lui Conti, care, dintr-o extrema se transforma intr-un mijlocas ofensiv, iar Graziani juca mai mult de al doilea varf, schimband benzile des. Aceste miscari facute extrem de des in timpul unui meci au surprins si dezechilibrat multe echipe. Iar Berzot a fost vazut de specialisti vremii ca un inovator deosebit… care a influentat fotbalul la fel de mult ca Miguel Munoz, Helenio Herrera sau Renus Michel.

GOLGETER: PAOLO ROSSI: 6 GOLURI
CEL MAI RAPID GOL: SECUNDA 27, BRYAN ROBSON, ANGLIA-FRANTA
GOLURI TOTALE: 146;  MEDIA: 2,81 PE MECI