Campionatul Mondial de Fotbal Germania 2006

Campionatul Mondial de Fotbal 2006

Dupa ,,socurile ” Cupei Mondiale din 2002, care au facut ca Turcia si Coreea de Sud, echipe fara pretentii, sa ajunga in semifinale, Germania 2006 a mers intr-o mare masura in directia reinstalarii puterii. A fost o Cupa Mondiala in favoarea marilor natiuni fotbalistice dezvoltate, doar doua din cele opt sfertfinaliste nu castigasera nici un turneu, si chiar si gazdele s-au regasit ca o echipa revigorata de acest turneu.

Germania, aflandu-se in grupa  impreuna cu Ecuador, rivali de-o viata, Polonia si Costa Rica, a surprins contestatarii dovedind o forta de joc extraordinara, iar Lahm a marcat la numai 5 minute de la debutul turneului final. Astfel Germania termina grupa cu procentaj maxim si cu 8 goluri marcate.

Brazilia, la fel, a facut o plimbare prin grupa, dar cel mai bun fotbalist din lume, Ronaldinho, parea o umbra a magnificului fotbalist pe care-l cunoscuse lumea. Portugalia, sub bagheta castigatorului Cupei Mondiale, Felipe Scolari, s-a calificat in turul urmator fara sa piarda vreun punct. Spania s-a calificat si ea in fata Ucrainei, iar Argentina parea intr-o forma de zile mari, invingand Serbia si Muntenegru cu 6-0, tinand pe margine jucatori tineri ca Messi si Tevez.

Dar nu toate echipele cap de serie au avut un drum usor. Anglia a castigat grupa cu emotii, iar francezii au cerut inca dinaintea turneului schimbarea antrenorului, trecand greu de grupa de pe pozitia a doua.

Astfel, optimile au fost: Germania – Suedia 2-0 cu un joc excelent al nemtilor; ArgentinaMexic 2-1 dupa un gol extraordinar al lui Maxi Rodriguez; Anglia invinge greu Ecuadorul, 1-0; Portugalia bate Olanda intr-un meci urat, cu zeci de cartonase galbene si rosii; ItaliaAustralia, 1-0, dupa un gol din penalty inventat in prelungiri! Elvetia – Ucraina 0-0 si 3-0! dupa lovituri de departajare, BraziliaGhana 3-0, sec, Spania – Franta, 1-3.

In timp ce in faza grupelor s-au vazut meciuri frumoase, interesante, odata cu fazele eliminatorii, meciurile au devenit mult mai inchise. Echipele au fost mult mai prudente.
In sferturi s-au intalnit Germania si Argentina, 1-1, (4-2 dupa loviturile de departajare), Germania fiind prima echipa calificata in semifinala. Nemtii nu au surprins cu nimic pe albicelesti, dar au marcat golul egalizator prin Klose cu 10 minute  inainte de final. Dupa parerea mea meciul l-a pierdut antrenorul albicelestilor, care in minutul 60 a sunat retragerea …

Alt sfert, Anglia-Portugalia. La fel ca Portugalia-Olanda, un meci urat, cu intreruperi, cu rosu la Rooney. Plictisitor, s-a terminat in 90 min, 0-0, iar la loviturile de departajare lusitanii au castigat cu 3-0.

Italia bate Ucraina cu 3-0, marind putin ritmul competitiei, Franta bate o Brazilie venita de fiesta. Cocosul galic nu a avut nevoie decat de un singur nume, Zinedine Zidane.

In timp ce presa inca facea valva cu eliminarea Braziliei in prima semifinala, s-a detonat bomba. Italia, sub conducerea lui Marcelo Lippi, macinata de tribunale, scandaluri publice, coruptie, etc, spulbera visele germanilor de a castiga turneul final. In cealalalta semifinala, Franta va avea nevoie, din nou, doar de o lovitura de pedeapsa pentru a invinge Portugalia, 1-0. Astfel, jucatori ca Thuram, Barthez, Viera si Zidane au inca o data sansa de a castiga un turneu final. FRANTA A INCEPUT TURNEUL INTR-UN RITM SCAZUT, APROPIINDU-SE DE FORMA DE VARF LA MOMENTUL POTRIVIT. FINALA SE VA DOVEDI O INTALNIRE DRAMATICA.

Finala: FRANTA –ITALIA, 0-1
STADIONUL OLIMPIC DIN BERLIN, 9 IULIE; 69 000 SPECTATORI

Finala Cupei Mondiale din 2006 a fost destinata, din punctul meu de vedere, sa-i revina lui Zinedine Zidane, care isi juca ultimul meci in fata fanilor intr-o finala mondiala. Trairile mele la acest meci au fost puternice si, fiind un fan declarat al marelui Zizou, voi comenta subiectiv aceasta finala.

A fost o finala in care pana la urma Scaraoschi si-a bagat coada. Franta a marcat rapid din penalty, in minul 7, transformat cu emotii de Zizou, mingea lovind transversala. Doar 12 minute mai tarziu, trimisul lui Scaraoschi, Materazzi, a marcat un gol cu capul la o centrare a lui Pirlo. Dupa aceste goluri echipele au riscat foarte putin, iar cea mai mare ocazie a finalei a fost un cap trimis puternic de Zidane,  respins frumos, peste bara, de Buffon. Cu 10 minute inainte de final, cand meciul megea spre loviturile de departajare, a aparut ,,trimisul” care a cautat un cap in piept de la Zinedine Zidane. Iar Zizou i l-a dat frumos si cu talent. Astfel Zinedine Zidane a terminat finala si cariera cu 10 minute mai devreme fata de cum si-o programase.
David Trezeguet a ratat singura lovitura de departajare din seria franceza si astfel Cupa Mondiala s-a dus la Roma, nu la Paris.

…………………………………TITI HENRY………………………………

FRANTA A JUCAT UN ELASTIC 4-2-3-1, IN CARE DINTRE CEI DOI INCHIZATORI DOAR VIERA MAI URCA PUTIN, INSA BENZILE SCHIMBAU DES INTRE ELE, IAR FUNDASII DE BANDA URCAU DES. POATE PUTIN CAM STATICI FUNDASII CENTRALI!

ITALIA: ANTRENOR: LIPPI

……………………………BUFFON ……………………………..
…ZAMBROTA ……CANNAVARO……MATERAZZI….GROSSO…
……………………PIRLO…………….GATUSSO………………………
….CAMORANESI…………TOTTI……………………..PERROTA…….
……………………………….TONI………………………………………….

ITALIA A JUCAT IN OGLINDA  CEEA CE A JUCAT FRANTA. POATE UN PLUS LA CEI DOI INCHIZATORI, PIRLO FIIND MAI CONSTRUCTIV. INSA BENZILE NU DETINEAU REPERTORIUL TEHNIC PE CARE IL DETINEAU ADVERSARII LOR. SI ACEST TONI ERA UN VARF IMPINS, NU UN ATACANT CARUIA II PLACE SA VINA CU FATA, CA TITI HENRY.