Campionatul Mondial de Fotbal 2010, Africa de Sud

Campionatul Mondial de Fotbal 2010

Cea de-a 19-a ediţie a Cupei Mondiale la Fotbal a avut loc în Africa de Sud între 11 iunie şi 11 iulie 2010. Alegerea Africii de Sud drept ţară gazdă a avut loc în 2004, atunci când FIFA a optat pentru această ţară în detrimentul Egiptului sau Marocului. În acest fel, Africa de Sud a devenit prima ţară de pe acest continent care găzduieşte un turneu final de Campionat Mondial.

La startul competiţiei s-au adunat 32 de echipe, împărţite în opt grupe. Turneul final african a adus o premieră: Spania a devenit prima echipă din Europa care câştigă pentru prima dată trofeul în afară continentului. Cupa Mondială din Africa de Sud 2010 a adus încasări de peste 2 miliarde de euro acestei ţări, în timp ce Campioana Mondială Spania a încasat 61 de milioane de euro.

Faza grupelor

Grupa A de la turneul final din Africa de Sud a fost chiar grupa în care a fost repartizată ţara gazdă. Amfitrionii au fost la un pas să se califice în faza optimilor de finală, dar au ratat prezenţa în dauna mexicanilor din pricina golaverajului. Uruguay, una dintre performerele acestei ediţii, a câştigat fără emoţii grupa A după 0-0 cu Franţa, 3-0 cu Africa de Sud şi 1-0 cu Mexic. Pe locul doi s-a clasat Mexic, acelaşi număr de puncte ca şi Africa de Sud, dar golavaraj pozitiv. În mod absolut surprinzător, Frântă a terminat pe ultimul loc.

În Grupa B, Argentina n-a avut rival. „Pumele” au câştigat detaşat grupa cu maxim de puncte, în timp ce Nigeria, Coreea de Sud şi Grecia au încercat să se bată pentru locul doi. Câştig de cauză au avut asiaticii care au strâns 4 puncte după egalul cu Nigeria şi victoria în fata Greciei.

În Grupa C, Anglia pornea drept mare favorită, dar a tremurat serios pentru calificare. Statele Unite au reuşit să câştige grupa C după 1-1 cu Anglia, 2-2 cu Slovenia şi 1-0 contra Algeriei. Anglia a terminat pe doi cu acelaşi număr de puncte ca şi SUA, dar cu mai puţine goluri marcate (două faţă de patru reuşite de americani). Slovenia a terminat a treia cu patru puncte.

Grupa D a avut o mare favorită. Germania nu şi-a făcut probleme prea mari în cursa pentru calificare şi cu şase puncte a terminat grupa pe prima poziţie. Ghana şi Australia au sperat la locul doi, însă africanii au tranşat în cele din urmă calificarea pentru că Australia şi-a deteriorat serios golaverajul după 0-4 în fata Germaniei în prima partidă.

Cel mai sonor nume din Grupa E, Olanda, s-a calificat en fanfare în faza optimilor cu maxim de puncte. Victoriile concludente cu Danemarca, Japonia şi Camerun au trimis naţionala „portocalelor mecanice” în faza următoare. Pe locul doi s-a clasat Japonia, care a învins Camerun şi Danemarca şi a pierdut doar cu Olanda.

Cea mai mare surpriză poate a competiţiei a produs-o campioana mondială en titre, Italia. Squadra Azzurra n-a reuşit să treacă de grupa F preliminară şi a terminat pe locul patru într-o grupă cu Paraguay, Slovacia şi Noua Zeelandă. Italienii n-au reuşit să câştige nici un meci şi au ieşit pe uşa din dos de la acest turneu final. Paraguay şi Slovacia s-au calificat în optimi.

Grupa G a fost una dintre cele mai echilibrate grupe de la acest turneu final. Brazilia, Portugalia şi Coasta de Fildeş s-au demonstrat a fi adversari mult prea dificili pentru Coreea de Nord. La final, Brazilia şi Portugalia s-au calificat în faza optimilor în această ordine.

În fine, Grupa H a debutat cu o mare surpriză. Spania a pierdut meciul inaugural cu Elveţia, 0-1. Până la final însă, La Roja a câştigat partidele cu Chile şi Honduras şi şi-a început drumul splendid spre trofeul suprem. Chile a lăsat Elveţia acasă şi s-a calificat în optimile de finală alături de spanioli.

Optimile de finală

Unul dintre cele mai interesante dueluri din optimi se anunţa a fi partidă dintre Spania şi Portugalia. Golul marcat de David Villa în minutul 65 a calificat Spania spre faza sferturilor de finală şi i-a spulberat visul lui Cristiano Ronaldo. Luis Suarez cu o „dublă” a făcut diferenţa în favoarea Uruguayului în partidă de la Port Elizabeth contra sud coreenilor, în timp ce partida dintre SUA şi Ghana a avut nevoie de prelungiri. Africanii s-au calificat mai departe după reuşita din prelungiri a lui Gyan.

La Bloemfontein, Germania a spulberat Anglia în derbyul optimilor de finală. Klose, Podolski şi Muller în două rânduri au trimis Anglia acasă. Argentina lui Messi, n-a avut probleme prea mari în a elimina Mexic (3-1 goluri Tevez de două ori şi Higuain), în timp ce Olanda a dominat autoritar Slovacia în ciuda scorului final strâns (2-1) şi s-a calificat în sferturile de finală.

Una dintre principalele favorite ale turneului, Brazilia, a spulberat Chile la Johannesburg, scor 3-0. Juan, Luis Fabiano şi Robinho au ucis speranţele băieţilor lui Bielsa. În fine, Paraguay şi Japonia au avut nevoie de prelungiri şi penaltyuri pentru a se departaja. Sud americanii s-au impus în cele din urmă, după ce au transformat toate loviturile de la unsprezece metri.

Sferturile de finală

Cel mai aşteptat duel din sferturile de finală s-a terminat cu o umilinţă pentru argentinieni. Fără a putea bloca ofensiva furibundă a nemţilor, „pumele” s-au văzut eliminate de Germania după 0-4 la Cape Town. Klose de două ori, Thomas Muller şi Arne Friedrich au pus capăt speranţelor argentiniene dirijate de Maradona de pe bancă şi de Messi din teren. Spania a avut mult de furcă în fata paraguayenilor. La 0-0, Casillas a făcut minuni şi a parat un penalty pentru ca pe final, Villa să o califice pe Spania în semifinale cu un nou gol decisiv.

Într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la turneul final, Uruguay şi Ghana au ajuns la loteria penaltyurilor pentru a stabili următoarea semifinalistă. Muntari şi Forlan au marcat în 90 de minute însă la penaltyuri, sud americanii au fost mult mai stăpani pe situaţie şi au profitat de ratările lui Mensah şi Adiyiah, obţinând calificarea în semifinale.

Olanda şi Brazilia au oferit la rîndul lor un meci spectaculos pentru calificarea în semifinale. A fost meciul lui Wesley Sneijder, unul dintre cei mai buni jucători de la turneul final. Mijlocaşul lui Inter Milano a reuşit o „dublă” deşi Brazilia deschisese relativ repede scorul prin Robinho. A fost suficient pentru ca elevii lui van Marwijk să obţine biletele pentru semifinale.

Semifinalele turneului

Prima semifinală al Campionatului Mondial din 2010 s-a jucat la Cape Town şi a opus naţionalele Olandei şi Uruguayului. Sud americanii au început meciul cu Muslera în poartă, Godin, Victorino şi Caceres pe linia de fund, Maxi Pereira, Gargano, Perez, Arevalo Rios şi Alvaro Pereira la mijloc, Cavani şi Forlan în atac. De partea cealalalta, Olanda i-a avut în teren pe Stekelenburg pentru postul de portar, Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen şi van Bronckhorst ca fundaşi, Van Bommel şi De Zeeuw în faţa apărării, Kuyt, Sneijder şi Robben în spatele lui Van Persie.

Van Bronckhorst, căpitanul Olandei, a deschis scorul în minutul 18, dar înainte de pauză, celălalt căpitan de pe teren, Forlan, aducea egalarea pentru sud americani. La reluare, Sneijder (cu un nou meci excelent) şi Robben aduceau un avantaj suficient „portocaliilor” pentru că Maxi Pereira să mai înscrie odată pentru uruguayeni. A fost însă 3-2 pentru Olanda care se califica în finală de la Johannesburg.

În cea de-a doua semifinală, Germania şi Spania au evoluat închis şi meticulos în speranţa că îşi vor putea apropia calificarea în finală. Joachim Low i-a trimis în teren pentru germani pe Neuer în poartă, Lahm, Friedrich, Mertesacker şi Boateng că fundaşi, Khedira, Schweinsteiger, Trochowski şi Ozil că mijlocaşi, Klose şi Podolski în atac. De partea opusă, Vicente del Bosque a apelat la Casillas pentru postul de portar, Sergio Ramos, Puyol, Pique şi Capdevilla ca fundaşi, Xavi, Alonso şi Busquets mijlocaşi, Pedro, Villa şi Iniesta ca atacanţi. Căpitanul Barcelonei, Carles Puyol, a marcat singurul gol al partidei printr-o lovitură de cap şi a calificat naţionala iberica în finala Cupei Mondiale.

Finala mică

În finala mică a turneului din Africa de Sud, Germania a învins Uruguay cu scorul de 3-2. Thomas Muller, golgeterul turneului, Jansen şi Khedira au punctat pentru germani în timp ce Cavani şi Forlan au înscris pentru uruguayeni.

Finala mare

Spania şi Olanda au jucat finala Cupei Mondiale din 2010. A fost un meci care a avut nevoie de prelungiri pentru a stabili noua campioana mondială. Treisprezece cartonaşe galbene (cele mai multe cartonaşe galbene dintr-o finală mondială) şi unul roşu (Heitinga de la olandezi) s-au acordat în această partidă care reunea două echipe din Europa pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Campionat Mondial.

Spania a început partida în formula sa obişnuită: 4-3-3. Casillas a fost titular între buturi, Ramos şi Capdevilla fundaşi laterali, iar Pique şi Puyol, fundaşii centrali titulari. Busquets a jucat în fata apărătorilor pentru ca Xavi Hernandez şi Xabi Alonso să-i acompanieze discret. În faţă, Pedro şi Iniesta au fost aripile care l-au înconjurat pe David Villa.

Olanda n-a schimbat nici ea mare lucru faţă de semifinale. De Jong a jucat titular în linia mediană în locul lui De Zeeuw şi van der Wiel în locul lui Boulahrouz, în rest, van Marwijk a început cu formula standard: Stekelenburg în poartă, van der Wiel, Heitinga, Mathijsen şi van Bronckhorst în apărare, Van Bommel şi de Jong la mijloc, Sneijder în faţa lor, Kuyt şi Robben aripi, van Persie vârf împins. Momentul psihologic al partidei s-a produs la marile ocaziile unu contra unu ratate de Robben şi parate de Casillas, pentru ca în prelungiri, Andres Iniesta să devină eroul naţional al spaniolilor prin golul sau decisiv.