Campionatul Mondial de Fotbal 1994, Statele Unite

Campionatul Mondial de Fotbal 1994

In lumina refuzului anterior din 1986, exista o impresie de inevitabilitate cand Statelor Unitele-a fost acordata organizarea Cupei Mondiale din 94.

Turneul a inceput cu Germania intalnind Boliviasi un gol singuratic al lui Klisman n-a salvat onoarea Germaniei. Eliminarea fundasuluispaniol Nadal s-a dovedit de asemenea importanta in economia grupei. Luand conducerea cu 2-0 impotriva Coreei de Sud, spaniolii s-au vazut egalati pe final, iar dupa un meci cu Germania, terminat remiza, ambele puteri se clatinau. Normalitatea s-a instalat in momentul in care Caminero reuseste o dubla impotriva Boliviei, iar Klismann l-a luat de exemplu in victoria nemtilor impotriva coreenilor, care au murit frumos: 3-2.

Grupa A s-a dovedit la fel de fascinanta: dupa ce invinsese cu 5-0 in calificari la ea acasa, Columbia era vazuta ca o favorita la fazele superioare. Totusi, disensiunile interne si pregatirea precara au dus la o infrangere impotriva Romaniei si inca una impotriva gazdelor; astfel dupa meciul cu SUA s-a intamplat un lucru destul de grav: Andres Escobar, invinuit pentru esecul cu SUA in care a marcat un autogol, a fost ucis la scurt timp dupa revenirea acasa.

In ciuda formei slabe din calificari, Brazilia a inceput cu o victorie 2-0 in fata Rusiei, in timp ce Romario siBebeto au fost catalizatorii victoriei cu 3-0 in fata Camerunului. Africanii veneau cu vise marete, dupa faptele  de vitejie din 1990. Si totusi au plecat repede acasa, dupa un 6-1 administrat de Rusia, Salenko marcand 5 din cele 6 goluri, record la nivelul intregii istorii a competitiei.

Inaintea rezultatului antidrog pozitiv al lui Maradona, albicelestii aveau imaginea unor campioni: o victorie mare cu 4-0 impotriva Greciei a fost urmata de o alta victorie, impotriva Nigeriei, semnaland pofta de gol a lui Batistuta. Insa Bulgaria ii aseaza cu picioarele pe pamant pe argentinieni, cu o victorie scurta si frumoasa, scor 2-0, goluri marcate de Siriakov si Stoicikov. Astfel, albicelestii agata locul 3 pentru calificarea in urmatoarea faza .

Italienii, condusi cu maiestrie de Roberto Baggio, au fost priviti ca favoritii grupei lor. Totusi, dupa meciul pierdut impotriva Irlandei, victoria era obligatorie pentru a nu pleca repede acasa. Eliminarea portarului Pagliuca si accidentarea lui Baresi i-au tulburat pe italieni, dar in cele din urma golul lui Dino Baggio le-a adus calificarea.

Conflictele interioare au amenintat sansele Olandei in grupa F, o cearta intre Gulit si antrenorul Advocaat a dus la trecerea pe banca a jucatorului de 32 ani, iar o victorie grea impotriva Arabiei Saudite, cu doar 2-1, a confirmat ca existau probleme de joc, dar si de vestiar. O alta victorie grea cu Marocul le-a adus totusi calificarea.

Germanii si-au continuat marsul prevestitor, Rudi Voller stand la baza unei victorii grele, 3-2, impotriva Belgiei in optimi. In timp ce victoria categorica a Spaniei impotriva Elvetiei cu 3-0 anunta o “armada roja” puternica, Anderson califica Suedia mai departe, prin doua goluri si o pasa de gol impotriva Arabiei Saudite cu 3-1. Dar meciul optimilor a fost de departe Argentina – Romania. Daniel Ortega a facut tot ce i-a stat in putinta sa umple golul lasat de Maradona, dar Hagi si compania au fost exceptionali, dominand tactic meciul de la un capat la altul si castigand cu 3-2. Caldura si greselile le-au pecetluit soarta irlandezilor impotriva Olandei, in timp ce parcursul SUA s-a terminat in detrimentul Braziliei.

Dar ce se auzea de Roberto Baggio? Un gol in ultimul minut impotriva Nigeriei, urmat de altul, din penalty, in prelungiri, i-a adus Italiei calificarea in sferturi, o calificare obtinuta in 10 deoarece Zola vazuse rosu in fata ochilor. Ultima confruntare a optimilor a fost una terminata la egalitate si dupa 90 de minute si dupa 120, la penaltyuri castigand vecinii nostri de la sud de Dunare in fata Mexicului.

In sferturile de finala se gaseau 7 echipe europene din 8. Astfel, pe fondul unui joc in crestere, golurile lui Dino si Roberto Baggio au calificat mai departe Italia in detrimentul Spaniei, in timp ce Brazilia si Olanda au oferit un meci incantator. Golurile rapide ale lui Romario si Bebeto pereau sa califice brazilienii, dar rabufnirea de orgoliu a Olandei prin golurile lui Winter si Berkamp pareau sa duca meciul spre prelungiri. Nu a fost totusi cazul, fiindca golului lui Branco dintr-o lovitura libera superb executata va duce Brazilia in semifinale.

Bulgaria a furnizat socul turneului final, invingand o Germanie puternica, cu un stil de joc frumos, iar Romania a dus meciul in prelungiri contra Suediei, printr-un gol marcat de Raducioiu, in minutul 89. Spre sfarsitul primei reprize de prelungiri, in min 101, Romania ia conducerea, tot prin golul lui Raducioiu… Se parea ca suntem in semifinala, dar o iesirea aiurea a lui Prunea duce la golul egalizator a lui Anderson. La penalty, iarasi suntem eliminati!

Ravanelli a fost inspirat si in semifinala impotriva Braziliei, dar degeaba: tavalugul galben-verde va invinge greu, cu 1-0, pe reprezentanta fotbalului nordic, Suedia. Se vor intalni in finala cu echipa lui Roberto Baggio care, prin cele doua goluri marcate, duce Italia, in sfarsi, intr-o alta finala, dupa 12 ani.

FINALA: BRAZILIA-ITALIA, 0-0 (3-2)
DATA: DUMINICA, 17 IULIE 1994
SPECTATORI: 94 000; STADION: PASADENA ROSE – BOWL – LOS ANGELES.

Desi s-a asteptat mult de la acest meci, el a fost o mare dezamagire. Concurand la premiul de “cea mai urata finala” cu cea din 90, amandoua echipele au incercat si au reusit sa se inchida reciproc. Baresi, operat cu doar trei saptamani in urma la cartilaj, s-a intors sa-si dirijeze apararea. Pe durata meciului a existat doar o ocazie, cea a lui Silva, cand sutul sau a fost respins greu de Pagliuca intr-una din bare, in timp ce Bebeto si Baggio au avut ocaziile lor in prelungirile meciului, cate una de caciula. Meciul a a juns la loviturile de departajare, unde Brazila castiga din nou titlul.

Cum s-au aliniat echipele ?

ITALIA: ANTRENOR: ARRIGO SACCHI

………………………PAGLIUCA ……………………..
.BENARRIVO…..MALDINI…….BARESI……MUSSI…
…DONADONI ..ALBERTINI……BAGGIO D…..BERTI….
…………….MASSARO………….BAGGIO.R………………….

SACCHI A JUCAT UN 4-4-2 EXTREM DE MOBIL, IN CARE MIJLOCASII DE BANDA URCAU SI COBORAU FOARTE MULT, IAR ALBERTINI TAIA ATACURILE ADVERSE SI DINO BAGGIO INCERCA SA ORGANIZEZE JOCUL LA MIJLOCUL TERENULUI. MASSARO JUCA VARF IMPINS, IAR ROBERTO BAGGIO JUCA AL DOILEA VARF .

BRAZILIA: ANTRENOR: CARLOS PARREIRA

……………………………TAFFAREL…………………………………
..JORGIHNO…ALDAIR…….MARCIO ALONSO…..BRANCO …
MAZINHO….MAURO SILVA…….DUNGA………ZINHO………….
………………BEBETO……………ROMARIO…………………………..

O ECHIPA MAI DEFENSIVA LA PRIMA VEDERE, CU ACELASI 4-4-2, DAR CU DOI INCHIZATORI DE PROFIL, MAURO SILVA SI DUNGA, SILVA FIIND PUTIN MAI CONSTRUCTIV. IN SCHIMB, BENZILE TERENULUI AU FUNCTIONATA PERFECT, SI NU DOAR IN FINALA, CAT PE PARCURSUL INTREGULUI TURNEU. BRAZILIA A CASTIGAT ACEST CAMPIONAT MONDIAL JUCAND UN FOTBAL MAI INCHIS, MAI TACTIC.

GOLGETER: OLEG SALENKO, 6 GOLURI;
CEL MAI RAPID GOL: MIN 2, BATISTUTA;
GOLURI TOTALE: 141;  MEDIA:  2,71 PE MECI.