Campionatul Mondial de Fotbal 1966, Anglia

Campionatul Mondial de Fotbal 1966

Cei mai multi dintre fanii englezi isi aduc aminte de Cupa Mondiala din 1966 ca de cel mai mare triumf al Marii Britanii din punct de vedere sportiv, dar turneul in sine a fost caracterizat de o atitudine defensiva, mohorata si deseori urata, punctat doar din cand in cand de maiestrie si dinamism.

Gazda, Anglia, alinia jucatori de calibru mondial – Bobby Moore, Bobby Charlton si Jimmy Greaves – iar asteptarile erau mari, mai ales dupa ce Ralf Ramsey a preluat echipa si a promis titlul de campioana. Tragerea la sorti a adus fata in fata, inca de la inceput, un Anglia-Uruguay sau un Franta-Mexic, iar meciul de inceput a fost o contraperformanta pentru Anglia, care nu a reusit decit un 0-0 urat cu Uruguayul, dar au urmat doua victorii, in fata Mexicului si Frantei, cu acelasi scor, 2-0.

In grupa a doua, Germania de Vest a plecat la drum cu o victorie zdrobitoare in fata Elvetiei, ravasita de probleme interne, scor 5-0. Prima surpriza a venit atunci cand Argentina a invins Spania, o nationala construita in jurul marii echipe a lui Real Madrid. In timp ce Spania si-a revenit si a batut Elvetia cu 2-1,Germania- Argentina a fost tinta unui joc atat de brutal incat FIFA a avertizat Argentina cu excluderea de la Cupa Mondiala, meciul terminandu-se 0-0. In ultimele meciuri ale grupei, Germania trimite Spania acasa prin golul lui Uwe Seeler, iar Argentina invinge Elvetia, calificandu-se mai departe.

Favorita grupei a treia, Brazilia, a inceput bine, invingand Bulgaria cu 2-0,  dupa reusitele frumoase ale lui Pele si Garrincha, desi jocul a fost extrem de dur. Intre timp Ungaria, fara portarul titular intre buturi, a suferit o infrangere urata, cu 3-1 in fata Portugaliei. In ciuda absentei lui Pele (accidentat), meciul dintreUngaria si Brazilia s-a dovedit a fi un clasic, cu maghiarii demonstrand tact si un talent rar intalnit la un turneu final. Bene a deschis scorul pentru maghiari, Brazilia a egalat impotriva cursului jocului, dar in repriza a doua echipa ungara a facut o demonstratie de forta, marcand de doua ori prin Albert, ducand scorul la un greu de anticipat 3-1 pentru europeni. Portugalia lui Eusebio a terminat prima in grupa, dupa ce a invins Brazilia si Bulgaria cu 3-1, respectiv 3-0. Ungaria i s-a alaturat in sferturi, trimitand Brazilia acasa.

Grupa a patra a debutat cu o victorie a URSS impotriva nepretentioasei Coree de Nord cu 3-0 iar Italia a invins Chile cu 2-0. Spectatorii englezi au fraternizat cu Coreea, impingandu-i de la spate spre un egal cuChile. Intalnirea dintre echipele grele ale grupei a prilejuit o victorie a sovieticilor in stil italian cu 1-0. Italia a intalnit Coreea, asteptand sa depaseasca momentul URSS si sa se califice de pe locul doi, dar antrenorul Fabri a selectionat cei mai lenti fundasi, iar rapizii coreeni au speculat acest aspect. Intr-un meci de vis, Coreea a eliminat Italia cu 1-0, gol marcat la finele primei reprize (min. 42). Ce trebuie spus: coreenii au controlat jocul de la un capat la altul, Italia neavand practic nicio mare ocazie de gol.

Anglia a intalnit Argentina in primul sfert, iar albicelestii au continuat prestatiile dure si, chiar inainte de pauza, arbitrul si-a pierdut rabdarea si l-a eliminat pe Ratin, declansand 10 minute de haos pana cand jucatorul a fost in cele in urma de acord sa paraseasca terenul. Argentina in 10 a rezistat pina in min 87, cand un gol cu capul a lui Hurst a dus Anglia in semifinale, pentru prima data la un turneu final. Atat de suparat a fost managerul Angliei pe jocul dur al argentinienilor incat la sfarsitul meciului a alergat pe teren, interzicand propriilor jucatori sa schimbe tricourile cu adversarii.

Al doilea sfert de finala a fost la fel de neplacut. Uruguayul a fost echipa mai buna in prima repriza, in care s-a jucat deschis, dar in a doua repriza meciul a degenerat in violenta. Germanii au reactionat la provocarile uruguaienilor, Emmerich l-a lovit cu piciorul pe Troche, iar acesta a raspuns cu o lovitura de K1 direct in stomac. Troche a fost eliminat, dar la iesire i-a tras o palma lui Uwe Seeler. Cateva minute mai tarziu Uruguayul a ramas in 9 oameni, iar Germaniei i-a venit usor sa castige meciul.

Al treilea sfert de finala s-a jucat mai mult politic decat pe teren: URSS a castigat impotriva unei Ungariidemotivate, si in care portarul Gelei a gresit grav la ambele goluri.

Cel mai frumos meci al sferturilor a fost Coreea – Portugalia! In mod incredibil Coreea conducea in minutul 25 al partidei cu 3-0. Apoi, speriati de rezultat, fara experienta, incet – incet  au cedat superbei Portugalii a celebrului Campionatul Mondial de Fotbal 1966, Anglia, “perla mozambicului” marcand de doua ori inainte de pauza. Dupa reluare Eusebio a mai marcat de doua ori, iar Augusto o data . Astfel, marea surpriza nu s-a produs, dar Coreea de Nord a plecat acasa cu capul sus, ramanand in istorie ca una dintre cele mai frumoase surprize ale Cupei Mondiale.

Prima semifinala a aratat ca al doilea razboi mondial, o intalnire plina de faulturi si vanatai intre URSS siGermania: sportivitatea nu a existat, iar sovieticii au terminat in 9 jucatori,  nemtii castigand greu cu 2-1. Al doilea meci in care nemtii beneficiau de 2 oameni in plus!

Cealalalta semifinala a fost total diferita. Portugalia s-a straduit sa fisureze defensiva barbateasca aAngliei, iar Bobby Charlton a facut meciul vietii,  inchizand orice culoar pe care si-l dorea Eusebio, dar si marcand cate un gol in fiecare repriza! Astfel, Anglia conducea cu 2-0, iar golul din penalty marcat de Eusebio in min 82 nu a mai insemnat nimic. Anglia in sfarsit era in finala … Cu cine? Cu rivalii de-o viata: nemtii…

FINALA: ALGLIA-GERMANIA DE VEST 4-2, DUPA PRELUNGIRI 2-2 IN 90 MINUTE.
DATA: 30 IULIE 1966; STADION:WEMBLEY; SPECTATORI: 93 000.

Meciul a avut cel mai prost inceput posibil pentru gazde. Haller a marcat in min 12, aducand Germania in avantaj. Bucuria nemtilor a fost scurta, doar 6 minute,  Geoff Hurst marcand cu capul golul egalizator. Ambele echipe au continuat sa joace ofensiv, iar in a doua repriza, cu doar 12 minute ramase de joc Peters marcheaza pentru 2-1, dar nemtii egaleaza cu un minut inainte de final prin Weber. Astfel incep primele prelungiri la o finala de turneu final. Anglia incepe puternic si are doua mari ocazii cand Hurst a sutat naprasnic in interiorul transversalei, mingea cade in fata liniei portii dar arbitrul acorda golul! Nemtii protesteaza timp de zece minute dorind sa paraseasca terenul, dar arbitrii si regina vazusera vazut gol! Hurst mai marcheaza o data cu nemtii cazuti psihic, realizand o tripla intr-o finala de Cupa Mondiala.

Cum au jucat echipele?

GERMANIA DE VEST: ANTRENOR HELMUT SCHON

……………………TILLKOWSKI……………………
SCHNELLINGER………WERER……SCUZZ…HOTTGES…
……OVERATH……BECKENBAUER………HALLER……
……EMMERICH………HELD…………SELLER………

Deja Germania lucra la sistemul de joc care ii va aduce mari satisfactii in anii 70. Incet incet nemtii construiau o echipa ce juca un 4-3-3 destul de ofensiv, cu Franz Beckenbauer la inceput de cariera (21 ani) fiind deja liderul echipei si marcand 4 goluri la acest turneu. Beckenbauer juca rolul inchizatorului, avand si o viziune a jocului excelenta, iar Overath si Haller faceau faza de atac, jucand pe rand in rolul numarului 10 dar coborand sa dubleze si benzile laterale.
O echipa totala la sfarsitul anilor 60, dar poate nu suficient de omogena, avand oscilatii pe parcursul unei partide.

ANGLIA ANTRENOR: ALF RAMSEY

…………………………BANKS………………………
……COHEN……CHARLTON.J………MOORE.B……WILSON……
…BALL……….STILES…………CHARLTON.B………PETERS…
…………………HUNT……………HURST…………………

Dupa ce in meciurile din grupa jucase un 4-3-3, odata intrat in faza eliminatorie Ramsey a schimbat sistemul, surprinzand pe toata lumea. Astfel, incepand cu sferturi, a jucat un 4-4-2 cu 4 mijlocasi: Ball in dreapta si Peters in stanga, inchizator fiind tenacele Nobby Stiles care a facut pereche cu extrem de talentatul Bobby Charlton care juca putin mai avansat. Apararea era pentru prima data in zona cu o larga arie de actiune pentru fundasii laterali care faceau un du-te-vino pe banda. Erau doi atacanti, unul impins, Hurst, si unul extrem de mobil Hunt, in spatele lui. Anglia a reusit printr-un joc inovator, curajos, gratie caruia a reusit performanta unica (cel putin pana la ora la care scriu ceea ce nu va mai reusi niciodata, pana in acest moment in care scriu acest articol): aceea de a cuceri Cupa Mondiala.

CEL MAI RAPID GOL: MIN 1, PARK-SEUNG IN COREEA DE NORD – PORTUGALIA.
GOLGETER: – EUSEBIO: 9 GOLURI