Campionatul Mondial de Fotbal 1962, Chile

Campionatul Mondial de Fotbal 1962

“Nu avem nimic si de aceea trebuie sa avem Cupa Mondiala”. Asa argumenta Carlos Dittborn, presedintele Federatiei Chiliene de Fotbal necesitatea ca tara sa sa gazduiasca cea mai importanta competitie a fotbalului.

FIFA cauta o gazda alternativa in urma cutremurului devastator care a produs pagube importante si pierderi de vieti omenesti in 1960, iar rugamintile lui Dittborn au fost ascultate si Chile a organizat Campionatul Mondial.din 1962.
Un turneu al extremelor, care a variat de la teribila ,,lupta de pe Santiago” la performantele deosebite ale sublimilor brazilieni.

A fost de asemenea o Cupa Mondiala care a prilejuit nasterea fotbalului defensiv. Acest fotbal, in mare parte tern, si-a dat proba suprema in meciul infam dintre Italia si gazda Chile. In ,,batalia de la Santiago” sentimentul antiitalian a luat o amploare mare chiar inainte de inceperea competitiei, cand in presa chiliana s-au publicat niste articole luate din mass media italiana, articole defaimatoare la adresa vietii chilienilor, a nivelului de trai etc. Nimic nou sub soare. Cunoastem si noi modul de a percepe viata altor popoare de catre italieni. Conflictul a fost alimentat si de reputatia Italiei de “branconieri” ai jucatorilor sud-americani, atat la nivel de nationala cat si la cel de cluburi… De exemplu in componenta Italiei la meciul cu Chile au fost in teren argentinianul Humberto Maschiosi sau brazilianul campion mondial in 1958 Jose ,,Mazzola” Altafini.

Meciul, care s-a tinut in fata a 70.000 de fani chilieni extrem de ostili, a degenerat rapid intr-o violenta pe care arbitrul englez Ken Aston a scapat-o de sub control. El l-a eliminat pe italianul Ferrini pentru faulturi repetate si dure in minutul 8, acesta nu a vrut sa paraseasca terenul, au urmat 10 minute de parlamentari, dupa care jucatorul a fost scos cu forta de reprezentatii FIFA. In repriza secunda a fost eliminat si italianul Ferrini, dar pe de alta parte arbitrul nu a luat nicio masura cand chilianul Sanchez i-a spart nasul lui Maschio printr-o directa bine data chiar linga tusier. Tot meciul s-a disputat intr-o dizgratioasa violenta in care faulturile directe pe genunchi au fost ceva normal, firesc. Chile a castigat cu 2-0.

Etapa grupelor a fost dominata de un joc defensiv si de o violenta excesiva. Dupa 3 zile de competitie presa chiliana a scris despre 34 de accidentari grave! Printre victime a fost si Pele, care avea o intindere mica inainte de inceperea turneului, dar pe care a ascuns-o datorita politicii antrenorului care spunea: “nu te antrenezi, nu joci”. Astfel el a fortat si s-a reaccidentat grav.

Meciurile de inceput au aratat un fotbal decent, cea mai surprinzatoare confruntare fiind intre URSS si, pentru prima data la turneul final,  Columbia. Trei goluri marcate repede de sovietici au dat un avantaj confortabil dupa 11 minute. Jocul parea terminat chiar si dupa ce Aceros a marcat 10 minute mai tarziu, rusii marcand din nou pentru 4-1. Dar columbienii vor reusi o revenire superba, asigurandu-si un senzational egal 4-4.

Intr-adevar, grupa intai a oferit cel mai incitant fotbal al etapei de deschidere. Cehoslovacia si-a construit echipa in jurul clubului Dukla Praga cu o strategie bazata pe aparare. Cu o echipa precauta si capabila de contraatacuri, ei au tinut Brazilia in sah 0-0, au invins Spania cu 1-0 si au fost invinsi de Mexic cu 3-1. Dar de calificat mai departe s-au calificat Brazilia si Cehoslavacia, fiind primul campionat in care mod de departajare a doua echipe cu acelasi numar de puncte a fost golaverajul. Brazilia a trecut usor de sfertul de finala, surclasand o Anglie care terminase pe locul secund intr-o grupa cu Germania de Vest. Garrincha, cel mai scund jucator de pe teren, a deschis scorul impotriva Angliei cu capul ! dupa care a pasat decisiv lui Vava pentru golul al doilea si  a marcat el insusi din nou pentru un scor final de 3-1. In semifinala Brazilia a intalnit tara gazda, pe care dupa un meci controlat cap -coada a invins-o lejer cu 4-2.

Pe cealalalta parte a tabloului in sferturi Yugoslavia si Cehoslovacia au trecut la limita 1-0 de Germania, respectiv Ungaria, insa in semifinale Cehoslovacia a facut un meci inchis, dar bine jucat pe contraatac, castigand cu 3-1.

Astfel pe 17 iunie pe stadionul Santiago, in fata a 70.000 mii spectatori, avem o finala Brazilia-Cehoslovacia. Favorita Brazilia a folosit o echipa neschimbata care il includea si pe Garrincha, in ciuda eliminarii lui din semifinala, FIFA facand o exceptie cu Garincha dupa ce refuzase sa faca acelasi lucru cu ceilalti 5 eliminati de la acest turneu, care au luat toti cate o etapa de suspendare.
Experimentata echipa a Braziliei continea 8 fosti campioni mondiali din Suedia 1958. Dar cu toate acestea, scorul l-a deschis Cehoslovacia prin Masopust, chiar in primul sfert de ora. Insa Amarildo a marcat un gol dintr-un unghi imposibil, cu doua minute mai tarziu. De aici incolo, pana in minutul 70, meciul a fost extrem de echilibrat si disputat, dar in minutul 70, la o pasa excelenta a lui Amarildo, Zito a marcat cu capul pentru 2-1. Meciul a fost decis de o gafa a portarului ceh Schrojf care a scapat printre maini o minge centrata de Djalma Santos iar Vava a marcat din apropie, executand practic Cehoslovacia. A fost cel mai bun meci al turneului.

Cum s-au aliniat echipele?

CEHOSLOVACIA: ANTRENOR: RUDOLF VYTLARIL

……………………SCHORIJF…………………………
NOVAK………POPLUNAR………PLUSKAL…TICHY…
………………MASOPUST…………KVASNAK……………
……JEUNER……KADRABA……SCHERER……POSPISCAL……

Cehoslovacia a jucat un foarte elastic 4-2-4, pe faza de aparare aparandu-se in 6 prin contributia celor doi mijlocasi care aveau un rol mai degraba defensiv decat ofensiv. Pe faza de atac aduceau in fata trei oameni, pentru ca Scherer sau Kadraba ramanea mai in spate, in rolul mijlocasului ofensiv.

BRAZILIA: ANTRENOR: AYMORE MOREIRA

……………………………GILMAR……………………………
……SANTOS D ………MAURO………ZOZIMO………SANTOS N.……
………ZITO…………………DIDI………………ZAGALO………
…GARRINCHA……………VAVA………………AMARILDO…

Brazilia a schimbat sistemul fata din 1958, poate lipsa lui Pele fiind principalul motiv. Nu au mai fost asa ofensivi ca in urma cu 4 ani, dar au fost destul de echilibrati si bine pusi in teren. Au jucat un 4-3-3 cu Didi inchizatorul dar in acelasi timp organizatorul din spate al jocului, iar Zagalo si Zito si-au luat pe rand dreptul de a decide si initia atacul brazilian. S-a jucat mult in benzi, unde Garrincha si Amarildo au fost ,,greu de oprit”.

Pe scurt, o noua editie a Cupei Mondiale castigata de Brazilia, care astfel dovedea ca intr-adevar este o forta mondiala in lumea fotbalului.

CEL MAI RAPID GOL: SECUNDA 15, VACLAV MASER, CEHOSLOVACIA-MEXIC.
PRIN TRAGERE LA SORTI TITLU DE GOLGETER I S-A DAR LUI GARRINCHA, DUPA CE MAI MULTI JUCATORI AU TERMINAT CU ACELASI NUMAR DE REUSITE