Campionatul Mondial de Fotbal 1958, Suedia

Campionatul Mondial de Fotbal 1958

Pentru fanii acestui “joc minunat”, Cupa Mondiala din 1958 va fi intotdeauna amintirea nasterii unui popor al fotbalului si in special al fiului sau favorit,PELE. Inainte de Suedia 58, Brazilia nu castigase niciun titlu de campioana, in timp ce Uruguayul isi consolidase statutul de cea mai buna echipa sud-americana.

Petrecerea a inceput fara cateva nume cunoscute ca Uruguay si dubla castigatoare europeana a Cupei Mondiale, Italia, ambele ratand calificarea. Totusi pentru fotbalul britanic, anul 1958 este un moment de cotitura, toate cele patru tari calificandu-se la turneul final. Anglia, in ciuda accidentului aviatic de la Munchen care le-a rapit talente precum Duncan Edwards, Tommy Taylor si Roger Byrne era favorita, mai ales ca nu pierduse in fata niciunei echipe a grupei de calificare, dar se va dovedi un turneu din nou frustrant pentru echipa lui Walter Winterbotton. Egaluri laudabile impotriva URSS si Braziliei au facut ca Anglia sa fie nevoita sa bata doar pe Austria pentru a avansa, insa alt meci de egalitate a fortat Anglia la inca un meci cu URSS pentru locul doi, pe care il va pierde. Astfel s-a ales praful inca odata de visele preamarite ale Angliei. Scotia a fost si ea eliminata din primul tur, dar Irlanda de Nord si Tara Galilor s-au calificat amandoua. Irlanda de Nord, care facuse 2-2 cu Germania, a invins Cehoslovacia dupa prelungiri intr-un meci de baraj, in timp ce Tara Galilor, inspirata de John Charles, dupa ce a strans egaluri in toate cele trei meciuri ale grupei, a revenit de la 0-1 in barajul cu Ungaria castigand cu 2-1 pentru un loc in sferturi.

Charles s-a accidentat inainte de sferturi, unde Tara Galilor a intalnit Brazilia. Timp de 70 minute visul galezilor se infiripa dupa ce incercarile lui Garincha au fost contracarate continuu, dar cind Pele a marcat primul dintre cele 12 goluri personale la Cupa Mondiala…totul s-a naruit.

Marii favoriti incepeau sa se impuna in sferturi. Franta a pus capat rezistentei irlandeze cu un scor de 4-0,Germania de Vest a scos un 1-0 cu Iugoslavia, iar Suedia i-a administrat un sec 2-0 URSS-ului.

Desi Germania de Vest,  campioana in exercitiu, era inca in competitie, Suedia si Brazilia incantau audienta. Erau favoritele publicului si specialistilor. Suedia, cu o incredere vikinga, avea sa elimine Germania in semifinale cu 3-1 in fata a 55 mii spectatori. In cealalta semifinala Brazilia a electrizat turneul cu o victorie de 5-2 in fata Frantei, care facuse in sferturi un adevarat show fotbalistic cu Irlanda de Nord. Francezii au facut o jumatate de meci reusit, dar au fost pur si simplu spulberati cand Pele a marcat o tripla de vis in 23 de minute ale partii a doua. Varful francez Just Fontaine a ramas cu consolarea marcarii a 13 goluri in turneu, un record greu de batut vreodata. Finala de vis sosise, iar timpul dominatiei braziliene statea sa inceapa.

FINALA: BRAZILIA – SUEDIA 5-2
DATA 29 IUNIE 1958
STADION RASUNDA -STOCKLOM. SPECTATORI 49.737.

Finala a fost o intalnire de varf intre fortele fotbalului mondial nou si vechi. Meciul s-a jucat pe o ploaie rece, ce te facea sa crezi ca nu este locul si timpul unei victorii sud-americane, mai ales ca Liedholm a adus gazdele in avantaj dupa numai 4 minute de joc. Vava a egalat insa pentru Brazilia din pasa lui Garincha, apoi Pele a lovit bara, iar Vava a marcat din nou. Repriza a doua a fost a lui Pele. Primul sau gol, in minutul 55, a facut demonstratia unei fente individuale exceptionale, urmat de un voleu naprasnic al lui Zagalo care a urcat scorul la 4-1. Simonsson a redus din diferenta, dar Pele a inchis meciul, marcand din nou printr-o executie frumoasa. Brazilienii au fost coplesiti, plangand la scena deschisa, ei au facut turul stadionului si cu steagul Suediei langa cel al Braziliei, facand ca tot stadionul sa le cada la picioare, aplaudandu-i si strigandu-le: Brasil! Brasil!

Cum s-au aliniat echipele?

SUEDIA: ANTRENOR : GEORGE RAYNOR

………………………SWENSSON………………………
……PARLING…AXBOM…BERGMARK…BORJESSON
…LIEDHOLM…………GUSTAUSSON……GREN………
…SKOGLUND………SIMONSSON…………HAMRIN…

Suedia a jucat un 4-3-3 clasic, cu o risipa mare de energie, specific nordic, incercand sa contracareze jocul extrem de ofensiv al brazilienilor. Nu le-a iesit, brazilienii avand intotdeauna superioritate gratie unei tehnici individuale net superioare.

BRAZILIA: ANTRENOR:  VINCENTE FEOLA

…………………………GILIMAR……………………………
SANTOS D…BELLINI………ORLANDO…SANTOS N…
…………………DIDI…………ZITO………………………
…GARINCHA……VAVA…………PELE………ZAGALO…

Brazilia a venit la acest turneu cu o inovatie. Antrenorul Vincente Feola a asezat in teren o echipa extrem de ofensiva, pe care calitatile deosebite ale jucatorilor au facut-o invincibila. Practic, nu iti dadeau timp sa respiri. Tot jocul avea loc in terenul adversarilor. Pentru acele timpuri, sa vezi un meci cu o posesie de 70-80% era ceva nemaiantalnit. Brazilia juca cu cei patru fundasi + inchizatorul (Zito, destul de bun ata tehnic cat si tactic) la mijlocul terenului si cu coordonatorul Didi in spatele celor 4 atacanti extraordinari. Viteza de joc, driblingurile le faceau jocul usor si pur si simplu era imposibil sa le iei mingea. Una dintre cele mai frumoase echipe din istoria fotbalului!

GOLGETER: 13 GOLURI – JUST FONTAINE
CEL MAI RAPIS GOL: VAVA, SECUNDA 30, IN MECIUL BRAZILA-FRANTA
GOLURI TOTALE: 126 ;  MEDIA: 3,60 PE MECI.