Campionatul Mondial de Fotbal 1954, Elvetia

Campionatul Mondial de Fotbal 1954

Desi a venit dupa aproape 10 ani de la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial si a fost vizionat pentru prima data si la televizor de un numar restrans de telespectatori in format “alb-negru”, Cupa Mondiala din 1954 a ramas un eveniment marginal, departe mult de marketingul si impactul zilelor noastre. In schimb, turneul a oferit un fotbal ofensiv, plin de culoare, cu 140 goluri impartite la 16 echipe, cu o medie de 5 goluri pe meci, sfertul de finala Austria-Elvetia terminat cu 7-5 fiind cel mai mare scor general inregistrat vreodata.

Alegerea Elvetiei ca tara organizatoare a fost cat se poate de logica si nu numai datorita faptului ca a scapat de devastarea imensa ce a cuprins Europa in timpul razboiului, ci si datorita faptului urmator: cartierul general FIFA era la Zurich, iar 1954 inseamna 50 de ani de la infiintarea forului mondial. Astfel elvetienilor le-a fost acordat dreptul de a fi gazda a Campionatului Mondial inca de la primul congres de dupa razboi in 1946.

Rundele de calificare au adus cel mai mare numar de tari, 38, iar Suedia si Spania nu au reusit calificarea, ultima provocand prima mare surpriza cand a fost eliminata de Turcia! Anglia si Scotia au venit prin grupul tarilor gazda ! Ultimii aveau sa piarda rapid ambele jocuri si sa se intoarca rapid acasa. Argentina si Uniunea Sovietica erau si ele mari absente.

Nu a fost o surpriza ca Ungaria, antrenata de Gustavo Sebes sa fie considerata favorita,  echipa supranumita cea a “ maghiarilor magici” fiind campioana olimpica cu 2 ani in urma. In echipe se inghesuiau legende ale fotbalului mondial ca “maiorul galant” Ferenc Puskas, varful de atac Sandor Kocsis (numit omul cu capul de aur), motorul de la mijlocul terenului Jozsef Bozsik sau mijlocasul ofensiv Handor Hidegkuti. Acesta este nucleul echipei care a distrus pretentiile Angliei, cu doua victorii de rasunet mondial
6-3 la Londra si peste 6 luni 7-1 la Budapesta.

Maghiarii au mitraliat Coreea de Sud cu 9-0 in meciul de debut si au marcat 8 goluri impotriva Germaniei de Vest, primind 3, marcand un record de goluri pana la sfarsitul turneului (27), dintre care 11 au fost reusite de Kocsis, incluzand aici 2 triple. Jocul Ungariei impotriva Braziliei a ramas in istoria fotbalului pentru niste motive care nu au treaba cu jocul de fotbal. In loc sa fie un meci frumos intre doua echipe frumoase ale fotbalului mondial, a degenerat intr-o lupta cu pumnii, fiind botezat ,,lupta de la Berna”. Scandalul a izbucnit pe marginea unui 11 metri prost acordat de arbitrul englez Arthur Ellis. De aici, o gramada de violente care au continuat chiar si la vestiare, dupa meci, implicand ambii antrenori si chiar delegatiile oficiale.

Anglia, cu Walter Winterbotton la conducere, a castigat o grupa din care faceau parte Elvetia, Belgia si Italia. Drumul englezilor a fost insa curmat in sferturile de finala de Uruguay, scor 2-4,  trei din goluri venind pe greseli ale portarului Gil Merrick. In final, sentimentul generala fost ca infrangerea suferita la Budapesta cu 7-1 cu doar cateva zile inainte de a incepe turneul a afectat in mod decisiv spiritul jucatorilor.

Germania de Vest a fost admisa la turneul final, a trecut rapid de grupa, invingand cu 4-1 Turcia, in timp ce Franta, cap de serie, a pierdut cu Iugoslavia. Apoi managerul german Sepp Herberger a exploatat sistemul elimiatoriu, alegand sa trimita o echipa de rezerve impotriva Ungariei, stiind ca cine termina pe primul loc in grupa joaca in sferturi cu Brazilia. Planul a functionat, iar Germania a batut Iugoslavia in sferturi cu 2-0 si Austria in semifinale cu 6-1.

Ungaria cum am mai mentionat, intr-o lupta pe viata si moarte, a eliminat Brazilia in sferturi cu 4-2, fiind in permanenta la conducerea jocului (2-0, 3-1, 4-2). Semifinala dintre Ungaria si campioana mondiala Uruguay a fost o alta confruntare memorabila, Ungaria castigand cu 4-2 in prelungiri.

Finala parea sa aiba un final previzibil. Germania de Vest, care nu fusese nici macar cap de serie, dadea piept cu ,,magnificii maghiari”, care nu pierdusera de 41 de meciuri in 4 ani!

FINALA: UNGARIA – GERMANIA DE VEST
STADION: WANKDORF. BERNA.
DATA 4 IULIE 1954. SPECTATORI 62 472.

Desi accidentat, Puskas si-a adus rapid echipa in avantaj, dupa doar 6 minute, fiind atent la o respingere dupa un sut a lui Kocsis. Doua minute mai tarziu Czibor a intuit o pasa gresita data inapoi si a marcat pentru 2-0. Se parea ca finala curge intr-o directie normala, dar Morlock a redus diferenta dupa 11 minute si o greseala a portarului maghiar Grosics i-a permis lui Rahn sa egaleze! In repriza secunda, Hidegkuti a lovit stalpul portii, Kocsis transversala, Kohlmeyer a degajat de pe linia portii si Turek a fost ales omul meciului!
Cu sase minute inainte de final Rahn a recuperat mingea dupa o degajare slaba, a alergat cu ea pana la marginea careului, a tras si l-a invins pe portarul maghiar cu un sut pe jos, la firul ierbii. Dramatismul a crescut cand golul lui Puskas nu a fost validat pe motiv de “ofsaid”, vazut doar de tusier, maghiarii contestand vehement decizia la finalul meciului.
Vazand nu demult rezumatul acestui meci, imi vine sa spun doar: “fotbalul este o suma de detalii; daca nu iti sunt favorabile, adio, victorie!”.

GERMANIA DE VEST: ANTRENOR: SEPP HERBERGER.
………………………TUREK…………………………
…ECKEL…POSIPAL……KOHLMAYER…KARL MAI…
………MORLOCK……LIEBRICH……WALTER F…
……RAHN……………WALTER O……SCHAFER…
Germanii au jucat un 4-3-3 care le vine ca o manusa. Destul de mobil, cu jucatori care acopereau bine terenul, mijlocasii de banda coborau foarte des pentru a dubla fundasii, iar Liebrich era coordonatorul, dar si un inchizator perfect . Reusea aproape perfect sa indeplineasca ambele sarcini.

UNGARIA : ANTRENOR: GUSTAV SEBES
………………………GROSICS………………………
……LANTOS …………LORANT……BUZANSKY…
…ZAKARIAS………HIDEKGUTI……BOZSIK…
TOTH M……PUSKAS………KOCSIS…CZIBOR
“Magicii maghiari” jucau intr-o formula extrem de ofensiva, dar si extraordinar de mobila, acest lucru datorandu-se calitatilor deosebite pe care le aveau jucatorii. Deci, daca stam sa analizam sistemul lor de joc, ajungem la concluzia ca interferenta zonelor, jocul de suplinire si dublajul au fost ridicate la un nivel extrem de inalt de catre maghiari.
Deci maghiarii jucau cam asa: 3 fundasi dintre care unul urca pe faza ofensiva pe una din benzi, ceilalti doi ramanand in spate, sa acopere spatele. Zakarias si Bozsik stateau la recuperare, acopereau plecarea fundasului in atac. In momentul cand balonul era la rivali, cei trei fundasi plus cei trei mijlocasi se ajutau si aparau impreuna. Pe faza de atac unul din fundasi avea libertate sa urce, astfel ca cei din fata formau 2 tringhiuri de atac cu varful in jos, unul format din fundasul care urca + Czibor + Kocsis, celalalt din Toth + Puskas + Hidegkuti. Aceste triunghiuri au fost o inventie careia nici un antrenor advers nu a stiut sa-i raspunda.  Numai ghinionul si (spun eu) arbitrajul pro Germania au facut ca maghiarii sa nu termine campioni mondiali, echipa Ungariei fiind de fapt invincibila timp de 41 de meciuri.

Aceasta finala a avut si conotatii politice, in perioada de inceput a razboiului rece.

Inchei spunand ca aceasta echipa a Ungariei merita mai mult ca echipa Italiei lui Pozzo, dar comunismul a facut ca aceasta echipa sa fie aproape desfiintata dupa Mondialul din 54, multi dintre jucatori cerand azil politic in diverse tari din Europa.

Cel mai rapid gol: Suat, in Turcia – Germania de Vest, min 2.