Campionatul Mondial de Fotbal 1950, Brazilia

Campionatul Mondial de Fotbal 1950

Cupa Mondiala din 1950 a fost in multe privinte aparte. Abandonurile au dominat competitia… doar 13 echipe au ajuns in Brazilia si organizatorii nu au stabilit data niciunei finale, castigatorii urmand sa fie decisi in urma unei ligi in faza secunda a competitiei. Chiar si stadionul Maraccana, construit special pentru acest eveniment, nu a fost gata la inceperea competitiei. Dar, in final, competitia a ocazionat momente de o intensitate autentica de joc,  care nu vor fi uitate niciodata. Chiar si tragerea la sorti a parut schioapa, turul de deschidere constand in doua grupe a cate patru echipe, una cu trei si una cu doua echipe!

Argentina a fost printre echipele care s-au retras inainte de calificari, in timp ce Scotia si Turcia s-au retras dupa rezervarea locurilor la turneul final. India a refuzat sa-si faca aparitia, conform unor surse, datorita faptului ca FIFA a insistat ca ei sa poarte ghete in timpul meciurilor!

Toti ochii au fost atintiti pe grupa intai, unde tara gazda si mai putin cotata echipa a Iugoslaviei au impresionat audienta imediat. Cu o componenta capabila de momente minunate, aratand cu mandrie un trio de atacanti extraordinari, Jair, Ademir, Zizinho, Brazilia a jucat un fotbal extraordinar la acest turneu si au fost inca de la inceperea turneului considerati favoriti. Au inceput superb, invingand Mexicul cu 4-0 in meciul lor de deschidere, Ademir marcand de doua ori. Iugoslavia a tinut pasul cu o victorie impotriva Elvetiei cu 3-0 si continuand cu alt succes cu Mexicul: 4-1. In al doilea meci Elvetia a tinut surprinzator in sah Brazilia 2-2, dar cand cele doua fruntase ale grupei s-au intalnit pe Maracana in fata a 142 000 mii de spectatori, gazdele au facut saltul pe primul loc, impunandu-se cu 2-0. Cum doar o echipa avansa in competitie, soarta a fost dura cu talentatii jucatori iugoslavi. De fapt, specialistii vremii spun ca ar fi Iugoslavia ar fi terminant pe primul loc orice alta grupa.

In grupa a doua, la prima participare la Cupa Mondiala, Anglia a fost marea atractie. Echipa a pierdut jucatori exponentiali precum Franck Swift si Tommy Lawton odata cu inceputul razboiului, dar ii mai putea afisa in randurile sale pe Billy Wright, Tom Finney si Stan Mortensen! Erau o echipa impresionanta, iar in primul meci golurile lui Mortensen si Wilf Mannion au asigurat o victorie clara impotriva celor din Chile: 2-0. Parea ca vor avea un parcurs de croaziera spre faza superioara a competitiei, dar in al doilea meci SUA le-a administrat una dintre cele mai urate infrangeri din istoria fotbalului englez si o surprinza ce si in fotbalul de astazi ramane pe primele locuri. SUA pierduse meciul de deschidere cu 3-1 impotriva Spaniei, dar victoria cu 1-0 de la Bello Horizonte din data de 29 iunie, cu Joe Gaetjens marcand golul victoriei in minutul 38, a fost un soc naucitor pentru reprezentativa Angliei, care isi imaginase ca va ajunge cel putin in faza finala. Dar napasta Angliei a fost dublata de infrangerea impotriva ibericilor cu 1-0, spaniolii calificandu-se cu un procentaj de suta la suta in faza urmatoare. Echipa Angliei condusa de Walter Winterbottm s-a intors acasa complet umilita.

Grupa a treia s-a jucat intre dubla campioana mondiala Italia, Suedia si Paraguay. Nordicii au plecat cu un mic avantaj prin victoria impotriva macaronarilor cu 3-2, iar egalul 2-2 cu Paraguayul le-a fost de ajuns ca sa termine pe primul loc in grupa. Victoria cu 2-0 a Italiei impotriva Paraguayului a fost o simpla consolare, italienii plecand acasa cu acelasi avion cu care au plecat englezii, aparatul de zvor facand o escala la Roma.

In grupa a patra (greu de spus ca era o grupa), Uruguay a zdrobit cu 8-0 Bolivia si a ajuns in faza finala. Astfel s-a format o noua grupa de 4 echipe, jucandu-se in sistem campionat.

Cu siguranta favorita competitiei era echipa gazda, care a administrat un 7-1 Suediei jucand si un fotbal incantator; in meciul urmator au ravasit complet si selectionata Spaniei, invingand-o cu 6-1. Gazdele pareau de neoprit.

Uruguayul tinea pasul, dupa o partida extrem de dura cu Spania (2-2) si invingand Suedia cu 3-2, dupa un meci in care au revenit de fiecare data in joc, golul victoriei fiind marcat de Perez in min 84.

Acest lucru a facut ca meciul de final Uruguay-Brazilia sa aiba incarcatura unei finale in care urma sa se decida cine va castiga Cupa Mondiala. Uruguayul avea nevoie de victorie, Brazilia se putea multumi si cu un egal.

FINALA: BRAZILIA-URUGUAY 1-2
16 IULIE 1050. STADION MARACANA. RIO DE JANEIRO. SPECTATORI 199.854.

Treizeci de suturi la poarta, vointa unei intregi natiuni si aproape 200 mii spectatori nu au fost de ajuns ca sa invinga o nationala a Uruguayului care a refuzat sa citeasca scenariul pe care toti il prevedeau. Prima repriza a fost un veritabil asediu la poarta bravului Maspoli, apararea celor 11 uruguayeni fiind asemanata cu lupta soldatilor rusi la Stalingrad.
A doua repriza a fost uluitoare. Se spune ca a fost cea mai neprevazuta repriza secunda din analele istoriei fotbalului. De la cabine au venit alti “rusi” care au inceput  contraofensiva. Friaca a marcat imediat dupa reluare, astfel ca brazilienii incepusera carnavalul cu cateva luni inainte. Dar golul lui JUAN SCHIAFFINO din minutul 66 i-a facut pe cativa dintre brazilieni sa opreasca vestita samba si sa se uite din nou la meci. Brazilia era in continuare campioana, dar jocul nu mai era cel din prima repriza. Uruguayul, care s-a tinut pe picioare in prima repriza, acum contraataca cu forta si aducea mingea aproape la fiecare faza in careul brazilian. In minutul 81, pe contraatac, ALCIDES GHIGGIA a marcat golul care avea sa strapunga drept in inima o intreaga natiune. In acelasi timp, una din cele mai frumoase victorii din istoria fotbalului.

Multi brazilieni au murit pe stadion. Se spune ca 27, altii spun ca 42. FOTBALUL A ARATAT LUMII INTREGI INCA O DATA CA NU EXISTA FAVORITE, CI DOAR FOTBAL SI LUPTA, SACRIFICIU, TALENT.

….CHICO……..ADEMAR………FRIACA……..

Brazilia a jucat in aceasta finala ca in tot turneul un surprinzator 2-5-3 destul de mobil care permitea pe faza de aparare sa devina un 5-2-3, iar pe faza de atac un 2-3-5. Multi specialisti ai acelor vremuri au contestat acest sistem, considerandu-l invechit. Astfel se spune: chiar daca pe faza defensiva echipa aducea 5 jucatori sa se apere, pe unele contraatacuri ramaneau descoperiti. Am mai explicat acest sistem la Cupele Mondiale trecute. Dupa razboi insa crescuse destul de mult viteza de joc, iar tranzitia mingii se facea destul de rapid, mai ales pe contraatacuri. In mod normal pe faza de aparare Bigode si Baur deveneau fundasi de banda, iar Danilo inchizator; Jair si Zizinho erau doi mijlocasi ofensivi, un fel de Kaka si Diego ai zilelor noastre. Dar trecerea rapida dintr-un sistem in altul s-a dovedit a fi greoaie pentru niste jucatori brazilieni, carora numai despre disciplina tactica nu puteai sa le vorbesti…..

ECHIPA URUGUAYULUI: ANTRENOR JUAN LOPEZ
………………..MASPOLI……………….
..GONZALES M…VARELA……TEJERA.
…GAMBRETTA……………..ANDRADE…
…………………..MIGUEL…………………
GHIGGIA…..PEREZ……..SCHIFFINO…MORAN..

La prima vedere Uruguayul juca un 3-3-4, dar aceasta echipa a fost extrem de mobila jucand pe faza de aparare cu 6 jucatori, Gambreta si Andrade trecand fundasi de banda iar Miguel inchizator, unul dintre Perez sau Sciaffino se retrageau facand legatura cu cei din atac, un fel de mijlocas central. In fata ramaneau ceilalti trei, pe iar pe faza de posesie a mingii si atac atacau in 5 cu Miguel, jucand de mijlocas central. Astfel, cu o mai mare mobilitate, cu o disciplina tactica extraordinara si cu mult noroc au invins una dintre cele mai talentate echipe braziliene ale tuturor timpurilor.