Campionatul Mondial de Fotbal 1938, Franta

Campionatul Mondial de Fotbal 1938

Cupa Mondiala din 1938 ne-a adus o Italie superba, una din marile echipe ale tuturor timpurilor si un mare fotbalist despre care putini am auzit: LEONIDAS brazilianul, un jucator monumental. In timp ce nimeni nu putea contesta triumful Italiei, in mare parte datorita amestecului deosebit de inteligenta tactica si defensiva pragmatica, LEONIDAS, cunoscut sub numele de “diamantul negru”, a avut parte de mult ghinion, asa incat nu a ajuns in finala cu toate ca a marcat 7 goluri si a avut prestatii magnifice. A fost considerat unul dintre primii fotbalisti de geniu pe care i-a dat fotbalul mondial.

In ciuda acestui fapt, amestecul de mobilitate si tact al unei echipe rotunde a Italiei a fost suficient pentru a reusi al doilea triumf. Vittorio Pozzo, considerat cel mai bun antrenor al acelor vremuri, i-a condus pe italieni in cativa ani spre doua titluri mondiale si unul olimpic.

Conflictul iminent din Europa a aruncat o umbra asupra turneului inca de la inceputul lui. Germania lui Adolf Hitler a anexat Austria si a “insistat” ca cei mai buni jucatori austrieci sa joace pentru Germania. Unii s-au conformat, altii au fost inchisi, altii s-au sinucis, cum a facut marele fotbalist austriac MATTHIAS SINDELAR. Apoi Austria a fost fortata sa se retraga de la Cupa Mondiala. In acest timp la turneu a renuntat si Spania, care era chinuita de un sangeros razboi civil.

Campioana din urma cu 8 ani, Uruguay, a ramas iarasi acasa, iar Argentina s-a retras in momentul in care organizarea Cupei Mondiale a fost acordata Frantei.

Italia a avut nevoie de golul lui Silvio Piola din prelungiri pentru a castiga meciul de deschidere impotriva Norvegiei si de a ajunge in sferturi de finala, in timp ce Cuba a remizat 3-3 cu Romania si a facut senzatie in rejucare,  castigand cu 2-1. Franta a batut Belgia cu 3-1 iar Cehoslovacia a eliminat Olanda cu o victorie lejera 3-0. Elvetia, dupa o confruntare memorabila cu Germania 1-1,  a socat intreaga lume fotbalistica la rejucare invingand cu 4-2 dupa ce nemtii au condus cu 2-0!

Brazilia a invins Polonia cu 6-5 datorita lui Leonidas care a marcat 4 goluri,  dintre care unul descult, lovind mingea dupa ce gheata lui a ramas in noroi. Dupa 90 minute meciul a fost egal 4-4, dar dupa doar trei minute de prelungiri Leonidas inscrie din nou, recidivand in minutul 104. Unele statistici arata ca starul brazilian a marcat trei goluri, altele ii atribuie patru reusite in acest meci. Atat de exceptionala a fost evolutia lui incat deseori se trece cu vederea ca doar cativa ani mai tarziu, marcatorul polonez Ernest Wilimwsky a marcat fara nici un dubiu 4 goluri, fiind, se spune, primul jucator care marcheaza atatea goluri intr-un meci la Cupa Mondiala.

Italia si-a continuat jocul bun, eliminand Franta cu 3-1 pe Colombes, Piola adaugand inca 2 goluri la palmaresul sau, iar capitanul Giuseppe Meazza dominand mijlocul terenului. Acest rezultat inseamna ca pentru prima data tara gazda nu va castiga Cupa Mondiala, provocand o mare dezamagire celor 60.000 de spectatori.

Urmand sarjele ofensive din turul anterior, Brazilia a aratat o parte urata a jocului de fotbal in confruntarea cu Cehoslovacia. Un scandal si eliminarea a trei jucatori au patat primul meci, care s-a terminat la egalitate 1-1. In rejucare Brazilia va invinge cu 2-1 prin golurile lui Leonidas si Roberto dupa ce a europenii au condus la pauza cu 1-0.

In celelalte meciuri din sferturi, Ungaria a aratat bine in victoria cu 2-0 in fata Elvetiei, in timp ce Suedia a surclasat Cuba cu 8-0.

In semifinale, Brazilia s-a duelat cu Italia, dar antrenorul Adhemar Pimenta l-a lasat afara pe Leonidas! O decizie greu de inteles: unii spun ca din aroganta, dorind sa il odihneasca pentru finala, altii ca nu ar fi putut sa joace fiind putin accidentat din meciul anterior. Oricare ar fi motivul,  Italia a avut un avantaj si a profitat de el. Gino Colaussi a marcat repede, iar Meazza a inchis meciul dintr-o lovitura de pedeapsa. Brazilia a reusit doar un gol de consolare, cu trei minute inainte de final.

In cealalalta semifinala, Ungaria a retezat drumul Suediei cu o victorie concludenta cu 5-1, in ciuda faptului ca nordicii au marcat primii.

Leonidas a reintrat in jocul pentru locul trei, unde Brazilia, desi condusa cu 2-0 a revenit in joc prin doua goluri ale sale, castigand pana la urma cu 4-2. Astfel Leonidas iese golgeterul turneului cu 7 goluri.

FINALA : 19 IUNIE 1938 STADIONUL OLIMPIC COLOMBES 45.124 de spectatori.

Italia a castigat la doua goluri diferenta, desi meciul a fost extrem de strans. Echipa lui Pozzo a fost mult mai puternica decat Ungaria si extrem de decisiva pe faza de atac datorita experientei jucatorilor din atac. Colaussi a deschis scorul cand a primit o pasa de la Piolla, loband frumos mingea peste Szabo. Totkos a egalat imediat, dar sperantele maghiarilor au fost spulberate cind Piolla marcheaza din nou, dintr-o pasa a lui Meazza. Colaussi a marcat golul trei inainte de pauza. Cu 8 minute inainte de final vecinii nostri au reusit sa reintre in joc prin Sarosi,  dar doar pentru cateva minute deoarece Piolla a marcat inchizand practic meciul. Astfel Italia devine dubla campioana mondiala. Parerea mea personala:  aceasta echipa a Italiei, daca nu incepea razboiul, putea castiga lejer si mondialul din 42!

…TITKOS……SAROSI…………SAS……

Asezarile au fost din nou in oglinda si din nou ca in urma cu 4 ani. De fapt in acele timpuri era un sistem de joc des folosit. Amandoua echipele au jucat cu doi fundasi centrali, care erau ajutati pe faza defensiva de cei doi mijlocasi de banda, iar acel mijlocas central, Andreolo de exemplu, juca rolul de inchizator. Se poate observa cum chiar din acesti ani sarcinile jucatorilor erau duble si difereau in functie de cine era in posesia mingii. Mezza si Ferrari jucau la mijloc, facand legatura dintre cei din aparare si atacanti. Biavati si Colaussi erau doua extreme de viteza, iar Piola un varf impins, de foarte buna calitate. Ungaria, cum am spus, a jucat in oglinda, diferenta fiind facuta de calitatea deosebita a jucatorilor italieni, dar si de disciplina tactica impusa de marele Pzzo.

TOTAL GOLURI :84. MEDIA PE MECI: 4,67.
CEL MAI RAPID GOL ESTE IN SECUNDA 35 DE CATRE ARNE HYBERG IN MECIUL SUEDIEI CONTRA UNGARIEI.
GOLGETER: LEONIDAS – 7 GOLURI.Rezumatul Finalei Campionatului Mondial Franta 1938, Itala – Cehoslovacia 4-2: