Camerun – Croaţia 0-4. Leii africani îmblânziţi de croaţii lui Niko Kovac

Naţionala Croaţiei a invins clar reprezentativa Camerunului si păstrează şanse reale la calificarea in optimi din cadrul Grupei A de la Cupa Mondială

Articol scris de Florin Codreanu
19 iunie 2014

Ivica Olic in Camerun-Croatia

Camerun şi Croaţia au oferit unul dintre cele mai spectaculoase jocuri de la Cupa Mondială din Brazilia 2014. La final, croaţii pregătiţi de Niko Kovac au câştigat clar partida şi păstrează şanse reale de calificare din Grupa A a turneului final brazilian.

Cu Mario Mandzukic revenit în primul unsprezece, Croaţia s-a aşezat în acelaşi 4-3-3 în care Perisic şi Olic au avut din nou un rol foarte important. În linia mediană, lângă Modric şi Rakitic şi-a făcut loc brazilianul naturalizat Sammir, cel care a avut misiunea de a-l înlocui pe tânărul Mateo Kovacic, titular în duelul de debut cu Brazilia. De partea cealălaltă, Volker Finke nu s-a putut baza pe vedeta sa, Samuel Eto’o, astfel că titular în atac a fost Vincent Aboubakar. Acesta a fost susţinut de Moukandjo şi Choupo-Moting în timp ce în linia defensivă Joel Matip a câştigat şi el un loc în primul unsprezece camerunez. Interesant este că cei unsprezece jucători camerunezi trimişi în teren de selecţionerul german evoluează la unsprezece echipe de club diferite.

Primele ocazii ale jocului aparţin africanilor, dar Aboubakar este blocat în minutul trei de Corluka şi un minut mai târziu de Dejan Lovren. În minutul unsprezece, Croaţia reuşeşte să marcheze primul gol al serii pe arena din Manaus: Srna pătrunde în banda dreaptă şi centrează spre Mario Mandzukic, balonul este respins până la Perisic care îl prelungeşte în careu în direcţia lui Ivica Olic, iar veteranul din atacul croaţilor marchează primul său gol de la turneul final: 1-0 pentru Croaţia. Nu mai puţin de 4393 de minute a aşteptat Olic să marcheze din nou la Cupa Mondială, un record negativ pe care momentan îl doboară doar danezul Michael Laudrup. Un alt amănunt interesant este că atât primul gol marcat în partida cu Brazilia, cât şi acest gol marcat de Olic în poartă cameruneza au fost reuşite în minutul 11. Noul star al Barcelonei, Ivan Rakitic este aproape să dubleze avantajul europenilor în minutul 16, însă sututul sau este scos de camerunezi de pe linia porţii. Două şuturi de la distanţă expediate de M’Bia îi dau emoţii lui Pletikosa, pentru ca Sammir să ofere replica echipei croate printr-un şut în forţă expediat în minutul 39 şi reţinut de Itandje. Un minut mai târziu, mijlocaşul Barcelonei, Alexandre Song îşi pierde cumpătul şi îl loveşte pe Mandzukic fără minge. Centralul portughez, Pedro Proenca nu are ezitări şi-l trimite la cabine direct pe Song, primul camerunez eliminat la Cupa Mondială după unchiul său, Rigobert Song în 1998. Ultima şansă a reprizei aparţine africanilor, dar Moukandjo şutează peste poarta lui Pletikosa.

La pauză, Chedjou este înlocuit de Volker Finke cu Nounkeu, însă prima ocazie aparţine croaţilor: Sammir lobează mingea peste Itandje dar şi pe lângă poartă. Un minut mai târziu, Croaţia marchează din nou: Ivan Perisic şutează cu piciorul stâng din unghi, îl învinge pe Itandje şi devine al şaselea jucător de la acest turneu final care marchează şi pasează decisiv în acelaşi meci. Srna şi Modric sunt aproape de gol în minutele 58 respectiv 60, pentru că în minutul 62, Mario Mandzukic să îşi treacă şi el numele pe lista marcatorilor. Atacantul de la Bayern Munchen reia splendid cu capul din opt metri, fără speranţă pentru portarul camerunez, Charles Itandje. Zece minute mai târziu, atacantul croat recidivează şi reuşeşte dubla, după ce urmăreşte atent un şut respins greşit de portarul africanilor şi înscrie din şase metri: Croaţia – Camerun 4-0! Este pentru prima dată la Cupa Mondială când croaţii reuşesc să marcheze de patru ori într-un singur meci. Moukandjo este aproape de golul de onoare al africanilor, dar şutul sau trece puţin pe lângă poarta lui Stipe Pletikosa. Nici Webo nu are mai mult noroc, fostul atacant al Mallorcai nereuşind să înscrie în poarta lui Pletikosa după o reluare cu capul şi mai apoi o tentativă de foarfecă.

La final, Croaţia învinge meritat şi clar reprezentativa cameruneză şi va juca pe viaţă şi pe moarte în ultimul meci al grupei contra naţionalei Mexicului, pentru calificarea în optimile de finală. Croaţii au nevoie de victorie în timp ce mexicanii sunt avantajaţi şi de un meci egal. Pentru Camerun, meciul cu Brazilia este un simplu meci de palmares, africanii având zero puncte după două meciuri şi fiind matematic eliminaţi.

Croația: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Pranjic – Modric, Sammir (72 Kovacic) , Rakitic – Perisic (79 Rebic) , Mandzukic, Olic (69 Eduardo); Antrenor: Niko Kovac

Camerun: Itandje – Matip, Chedjou (46 Nounkeu), Nkolou, Assou-Ekotto – Song, M’Bia, Enoh – Moukandjo, Aboubakar (70 Webo), Moting (75 Salli); Antrenor: Volker Finke

Alex Song, eliminat în meciul Camerun - Croaţia 0-4Naţionala Camerunului, acuzată de blat la Campionatul Mondial 2014
Şapte jucători ai Camerunului sunt bănuiţi că au trucat cele trei meciuri jucate de africani la Campionatul Mondial de Fotbal 2014.

Neymar a reuşit o dublă în meciul cu CamerunCamerun – Brazilia 1-4. Brazilia trăieşte din clişee: învinge, dar nu convinge!
Brazilia a învins cu 4-1 Camerunul şi a câştigat Grupa A de la Campionatul Mondial de Fotbal. Echipa ţării gazdă va întâlni Chile în optimile de finală.

Javier Chicharito Hernandez celebrând al treilea gol al MexiculuiCroaţia – Mexic 1-3. Aztecii se califică în optimi
Croaţia - Mexic din grupa A a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a fost unul din cele mai frumoase meciuri ale acestui turneu final.

Alex SongAlex Song suspendat 3 meciuri după eliminarea din partida Camerun – Croaţia
Mijlocaşul camerunez Alex Song nu va putea evolua în următoarele trei partide ale naţionalei după eliminarea din meciul Camerun - Croaţia 0-4

Luka Modric, CroatiaLuka Modric este optimist înainte de meciul decisiv cu Mexic: „Avem tot ce ne trebuie pentru a câştiga”
Decarul croaţilor Luka Modric consideră ca naţionala sa poate invinge reprezentativa mexicană şi se poate califica astfel in optimile de finală ale Cupei Mondiale

Ivica Olic in Camerun-CroatiaCamerun – Croaţia 0-4. Leii africani îmblânziţi de croaţii lui Niko Kovac