Brazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea

Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Articol scris de Răzvan Mitacu
13 iulie 2014

Robin van Persie

Estadio Nacional Mane Garrincha a găzduit finala mică a Campionatului Mondial 2014, duelul pentru locul al treilea dintre Brazilia şi Olanda, cele două naţionale învinse în faza semifinalelor. Dacă Olanda a cedat doar în urma loviturilor de departajare contra Argeintinei, Brazilia a avut parte de un eşec ruşinos cu Germania, astfel că pentru gazde ar fi fost important să îşi recâştige propria credibilitate în faţa suporterilor locali.

A fost cea de-a 12-a confruntare dintre Brazilia şi Olanda, a cincea disputată la un turneu final de Campionat Mondial, cu un bilanţ care până acum era perfect echilibrat (trei victorii pentru fiecare formaţie şi cinci rezultate de egalitate). Ultimul meci precedent de la un Campionat Mondial a fost cel înregistrat în sferturile de finală ale ediţiei din 2010, încheiat cu victoria europenilor, scor 2-1.

După dezastrul cu Germania (7-1 în semifinale), selecţionerul Luiz Felipe Scolari a decis să renunţe la Fred, în locul căruia a fost preferat atacantul Jo. Pe teren din primul minut au început de asemenea Maxwell, Ramires şi Willian. De partea cealaltă, Louis van Gaal a trebuit să renunţe în ultimul moment la Wesley Sneijder, jucătorul lui Galatasaray accidentându-se la încălzire. Jonathan De Guzman a apărut astfel în primul 11, cu Robben şi Van Persie confirmaţi în ofensivă. Jordy Clasie a disputat prima sa partidă ca titular la Campionatul Mondial, în timp ce apărarea a fost alcătuită din Vrij, Martins Hindi şi Vlaar. Daley Blind şi Dirk Kuyt au evoluat pe cele două benzi.

Confruntarea de pe stadionul din Brasilia a debutat în aceeaşi notă negativă pentru gazde, care s-au văzut depăsite la chiar prima pătrundere ofensivă a lui Arjen Robben. Thiago Silva nu a avut altă variantă decât faultul pentru a-l opri pe jucătorul lui Bayern Munchen şi ar fi trebuit sa fie eliminat de centralul algerian Djamel Haimoudi, care însă a decis să acorde doar cartonaş galben şi lovitură de la 11 metri, deşi faultul a părut avea loc la marginea careului. Van Persie a transformat fără probleme, iar Olanda începea perfect duelul pentru locul al treilea. Oamenii lui van Gaal îşi consolidau rapid avantajul, în minutul 17, când Daley Blind a proftat de o respingere greşită a lui David Luiz şi a finalizat din interiorul careului, iar brazilienii păreau să retrăiască fantasmele partidei cu Germania. Reacţie inexistentă a brazilienilor, care au încheiat repriza cu un singur şut pe spaţiul porţii şi fără nicio mare ocazie de gol, o centrare a lui Oscar din corner în minutul 38 fiind singurul moment de emoţie la poarta lui Jasper Cillessen.

Olandezii au continuat să domine mai ales tactic şi începutul reprizei secunde, în timp ce brazilienii foarte des au apelat la mingi lungi aruncate direct pe atacantul Jo sau către un jucător inserat din linia de mijloc, totuşi fără a surprinde defensiva excelentă a lui van Gaal. La capătul primului sfert de oră Ramires a avut oportunitatea de a şuta din afara careului, însă finalizarea sa a trecut puţin pe lângă, iar patru minute mai târziu David Luiz a încercat o execuţie din lovitură liberă similară cu cea reuşită în meciul contra Columbiei, dar de această dată şutul său nu i-a pus probleme portarului advers. Brazilia a cerut apoi un penalty în minutul 69 la pătrunderea lui Oscar şi intervenţia lui Vlaar: arbitrul Djamel Haimoudi a decis doar sancţionarea cu cartonaş galben pentru jucătorul lui Chelsea. Puţine idei de joc pentru brazilieni, care au dat dovadă mai ales de foarte puţină implicare şi determinare, astfel că finalul de meci a fost unul liniştit pentru europeni. Mai mult, Georginio Wijnaldum a majorat diferenţa pe tabelă în prelungiri, după un contraatac purtat în viteză de Robben şi continuat cu un assist decisiv al lui Janmaat.

Rezultat final 3-0 şi Olanda încheie pe locul al treilea la Campionatul Mondial 2014, fără a suferi nicio înfrângere la capătul timpului regulamentar de joc. Oamenii lui Louis van Gaal rămân totuşi cu regretul de a nu fi obţinut mai mult din meciul cu Argentina, în timp ce Brazilia oferă o ultimă impresie negativă, care confirmă imaginea neputinţei arătată în semifinala cu Germania.

Brazilia: Julio Cesar, Maicon, Maxwell, Thiago Silva, David Luiz, Paulinho (57′ Hernanes), Ramires (73′ Hulk), Oscar, Willian, Luiz Gustavo (46′ Fernandinho), Jo

Olanda: Jasper Cillessen (90′ Michel Vorm), Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi, Jonathan De Guzman, Jordy Clasie (90′ Joel Veltman), Dirk Kuyt, Georginio Wijnaldum, Daley Blind (70′ Daryl Janmaat), Arjen Robben, Robin van Persie

» Olanda

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: “Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.