Brazilia – Mexic 0-0. Ochoa aduce un punct pentru mexicani

Brazilia şi Mexic au încheiat la egalitate, scor 0-0, într-un meci contând pentru grupa A de la Campionatul Mondial 2014

Articol scris de Răzvan Mitacu
17 iunie 2014

Guillermo Ochoa

Pe stadionul Governador Placido Castelo din Fortaleza, Brazilia şi Mexic s-au întâlnit pentru a patra oară la un turneu final de Campionat Mondial, după trei meciuri precedente în care brazilienii s-au impus de fiecare dată fără a primi gol. Nu a fost înşă cazul în al doilea lor meci din grupa A de la Campionatul Mondial 2014, deoarece fosta campioană mondială şi-a văzut blocat drumul către gol de un extraordinar portar mexican, Guillermo Ochoa, aflat în zi de graţie.

Ambele formaţii se prezentau cu încrederea şi motivaţia oferită de cele trei puncte obţinute în primele confruntări din grupa A: echipa Selecao a învins Croaţia (3-1), în timp ce Mexic a triumfat la limită contra reprezentativei statului Camerun (1-0), două meciuri care nu au fost lipsite de momente tensionate cauzate de unele decizii controversate ale arbitrilor. Duelul anterior cel mai recent dintre Brazilia şi Mexic a fost consemnat pe acelaşi stadion în urmă cu un an, la Cupa Confederaţiilor, când gazdele au câştigat cu scorul de 2-0 graţie golurilor marcate de Neymar şi Jo.

Selecţionerul Luiz Felipe Scolari anticipa o partidă echilibrată şi dificilă pentru echipa sa, iar desfăşurarea de pe teren a confirmat versiunea experimentatului tehnician brazilian. Dacă posesia şi dominarea teritorială au fost de partea gazdelor, după cum era de aşteptat, prima mare oportunitate le-a aparţinut oamenilor lui Miguel Herrera, care au profitat în minutul 25 de un contraatac în viteză, iar execuţia lui Hector Herrera a fost respinsă cu dificultate peste transversală de Julio Cesar, fără însă ca arbitrul turc Cakir să observe atingerea decisivă şi să acorde lovitură de colţ. Replica brazilienilor a venit în a doua parte a primelor 45 de minute şi a scos în prim plan intervenţiile excelente ale portarului Guillermo Ochoa, care a apărat miraculos în faţa lui Neymar, aflat într-o poziţie ideală de a finaliza din interiorul careului mic, apoi şi-a salvat încă o dată echipa pe finalul reprizei, când după o lovitură liberă executată de Neymar, Paulinho şi Marcelo s-au regăsit singuri în faţa lui Ochoa, dar mijlocaşul lui Tottenham nu l-a putut învinge pe portarul mexican.

Început de repriză mult mai bun pentru Mexic, care de-a lungul primelor 15 minute a fost capabilă să pună o presiune importantă la poarta lui Julio Cesar: şutul lui Guardado a fost deviat de Thiago Silva şi a căpătat o traiectorie care ar fi putut sa îl surprindă pe portarul brazilian, apoi Dos Santos şi Herrera l-au pus la grea încercare pe Julio Cesar. A urmat asaltul ofensiv al oamenilor lui Luiz Felipe Scolari, iar selecţionerul formaţiei ‘verdeoro’ a decis să îl trimită pe teren pe Jo, în timp ce Javier Hernandez a întărit compartimentul ofensiv al mexicanilor. Minutul 68 a consemnat o nouă intervenţie perfectă a lui Ochoa, după o centrare de pe partea stângă a lui Bernard (intrat în locul lui Ramires) şi o finalizare a lui Neymar. Un ritm alert pentru ultimul sfert de oră al confruntării din Fortaleza, cu Brazilia aflată în căutarea golului decisiv şi Mexic pregătită să profite pe contraatac de orice oportunitate apărută în defensivă adversă. Fostul portar al lui Ajaccio s-a remarcat încă o dată la lovitura de cap a lui Thiago Silva, însă ocazii mari au existat şi în careul brazilian, unde Guardado şi Jimenez au trecut foarte aproape de a aduce o victorie istorică pentru Mexic.

Rezultat final 0-0 şi situaţia din grupa A este departe de a fi clarificată. Croaţia are acum şansa de a reveni în joc după partida contra celor din Camerun, iar ultima rundă va fi cea decisivă, când Brazilia va întâlni Camerun (23 iunie) şi Mexic va înfrunta Croaţia.

Brazilia: Julio Cesar, Daniel Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Neymar, Paulinho, Ramires (46′ Bernard), Oscar (84′ Willian), Luiz Gustavo, Fred (68′ Jo)

Mexic: Guillermo Ochoa, Miguel Layun, Rafael Marquez, Maza, Paul Aguilar, Hector Moreno, Giovani dos Santos (84′ Raul Jimenez), Andres Guardado, Hector Herrera (76′ Marco Fabian), Jose Vazquez, Oribe Peralta

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.