Brazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial

Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Articol scris de Răzvan Mitacu
9 iulie 2014

Thomas Mueller, Mesut Oezil

Stadionul Mineirao din Belo Horizonte a găzduit prima semifinală a Campionatului Mondial 2014, confruntarea extrem de aşteptată dintre Brazilia şi Germania, care se anunţa un adevărat spectacol, dar care s-a transformat rapid într-un incredibil coşmar pentru gazde şi o calificare neaşteptat de facilă pentru nemţi.

Germania a fost prima naţională prezentă în faza semifinalelor unui Campionat Mondial la patru turnee consecutive şi s-a aflat în căutarea primei finale după trei ediţii (ultima data din 2002). De partea cealaltă, formaţia Selecao spera să ajungă în a opta finală din istorie, dar avea să trăiască o primă jumătate de oră care nu va putea fi uitată prea curând de jucătorii şi fanii brazilieni.

Absenţe importante pentru selecţionerul Luiz Felipe Scolari, care nu s-a putut baza pe Neymar şi Thiago Silva, înlocuiţi de Dante şi Bernard. Maicon a fost preferat pe partea dreaptă a defensivei, în timp ce Fernandinho a fost titularizat la mijloc, decizii deloc inspirate ale tehnicianului brazilian, care a asistat neputincios la un scenariu dificil de anticipat. Brazilia a cedat fără drept de apel în faţa mizei meciului, dar mai ales în faţa unei echipe a Germaniei cu o organizare perfectă şi o superioritate totală. Muller a deschis drumul nemţilor către finala de pe Maracana, după un corner executat de Kroos, pentru ca apoi Miroslav Klose să scrie la rândul său o pagină memorabilă din istoria fotbalului devenind cel mai bun marcator de la Campionatul Mondial, cu 16 reuşite. În minutul 25 soarta calificării era deja stabilită după ce Lahm a oferit un nou assist perfect pentru Muller a cărui finalizare nu a fost precisă de această dată, însă Kroos a continuat faza cu un şut care l-a învins încă o dată pe Julio Cesar. Dezastrul Braziliei căpăta proporţii umilitoare la capătul primelor 30 de minute: acelaşi Toni Kroos şi Sami Khedira duceau scorul la 5-0 în faţa unei echipe sudamericane aflată la pământ. Se încheia astfel o prima repriză halucinantă, iar statisticile consemnează un singur meci precedent la un turneu final de Campionat Mondial cu mai mult de 5 goluri la capătul primei reprize: Yugoslavia-Zaire 9-0 (6-0 la pauză).

Partea secundă nu putea reprezentata decât 45 de minute de chin pentru gazde, care au încercat să salveze parţial aparenţele, însă Manuel Neuer nu a făcut concesii şi le-a negat brazilienilor inclusiv golul de onoare în debutul reprizei. De partea cealaltă, Joachim Loew pregătea deja finala de duminică şi îşi menaja astfel doi dintre oamenii de bază, Mats Hummels (înlocuit la pauză) şi Miroslav Klose, cu Andre Schuerrle intrat în locul atacantului celor de la Lazio. Iar jucătorul lui Chelsea a avut parte de momentul său de glorie, mai întăi în minutul 69 când a dus scorul la 6-0 după o nouă pasă decisivă a căpitanului Philipp Lahm, apoi zece minute mai târziu printr-o dublă personală care completa seara magică a Germaniei şi cel mai trist capitol din istoria Braziliei la Campionatul Mondial.  În prelungiri  golul lui Oscar nu a mai contat decât pentru statistici, iar Brazilia încheie turneul final în fluierăturile şi dezaprobarea unui public care s-a pregătit de sărbătoare, dar a avut parte de un eşec catastrofal.

Calificare istorică a oamenilor lui Joachim Loew în finala Campionatului Mondial 2014, iar acum nemţii aşteaptă să îşi cunoască numele adversarului din ultimul act: Argentina şi Olanda se întâlnesc pe Arena Corinthians din Sao Paulo pentru dreptul de a înfrunta Germania în finala de pe 13 iulie.

Brazilia: Julio Cesar, Dante, Maicon, David Luiz, Marcelo, Bernard, Fernandinho (46′ Ramires), Oscar, Luiz Gustavo, Hulk (46′ Paulinho), Fred (69′ Willian)

Germania: Manuel Neuer, Philipp Lahm, Mats Hummels (46′ Per Mertesacker), Jerome Boateng, Benedikt Hoewedes, Toni Kroos, Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira (76′ Julian Draxler), Miroslav Klose (59′ Andre Schuerrle), Thomas Mueller, Mesut Oezil

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.