Brazilia – Croaţia 3-1. Brazilia debutează la Campionatul Mondial 2014 cu o victorie

Brazilia s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa Croaţiei, prin golurile lui Neymar (2) şi Oscar, la primul meci de la Campionatul Mondial 2014

Articol scris de Răzvan Mitacu
13 iunie 2014

Neymar

Neymar

După ani de pregătiri, cea de-a 20-a ediţie a Campionatului Mondial a debutat astăzi la Sao Paulo. Este pentru a doua oară când Campionatul Mondial se desfăşoară în Brazilia, iar gazdele vor spera să aibă parte de mai mult succes faţă de turneul final din 1950, când formaţia Selecao a fost învinsă de Uruguay în mecul decisiv disputat pe Maracana.

Însă începutul nu a fost deloc facil pentru jucătorii lui Luiz Felipe Scolari, în faţa unei echipe a Croaţiei care în multe momente a evoluat la acelaşi nivel cu mult mai titratul său adversar şi ar fi meritat poate mai mult din confruntarea de pe stadionul din Sao Paulo.

Jucătorii antrenaţi de Niko Kovac au reuşit un debut de partidă excelent şi au avut prima ocazie în minutul 7, când o centrare de pe partea dreapta a fost reluata cu capul de Olic, puţin pe langă poartă. Trei minute mai târziu Croaţia a produs un prim moment de surpriză şi a deschis scorul după ce o centrare din banda stângă a lui Olic a fost trimisă în propria poartă de Marcelo, cu o execuţie nefericită din faţa lui Julio Cesar. Replica brazilienilor nu s-a lăsat aşteptată, iar gazdele au pus treptat o presiune din ce in ce mai mare asupra careului advers. Paulinho a avut prima oportunitate de a restabili egalitatea, însă şutul său din interiorul careului a fost prea central pentru a-l învinge pe Pletikosa. Minutul 23 a consemnat o imensă şansă pentru Brazilia, iniţial cu o pătrundere pe partea dreaptă a lui Neymar şi un balon trimis în centrul careului, apoi cu o execuţie din prima a lui Oscar, al cărui şut la colţul lung a fost respins excelent de Pletikosa. Croaţia nu a mai putut face nimic la capătul primelor 30 de minute, când acelaşi Oscar a reuşit să scoată foarte bine mingea din zona centrală, iar Neymar a profitat de spaţiul avut la dispoziţie şi a finalizat cu un sut nu foarte puternic, dar plasat perfect, care a lovit stâlpul din stânga portarului croat şi ajuns în plasă. Oamenii lui Luiz Felipe Scolari au scăzut din intensitate odată cu restabilirea scorului de egalitate, însă o lovitură libera executată de Neymar şi un balon pierdut într-o zonă periculoasă de către Olic au adus alte momente de emoţie la poarta lui Pletikosa până la finalul primei reprize.

Partea a doua a stat mult mai mult sub semnul echilibrului, iar croaţii au reuşit sa evite momentele de presiune ale adversarilor, care au replicat prin intrările lui Hernanes şi Bernard. Insuficient însă pentru a obţine un punct important, deoarece diferenţa a fost făcută de o faza mai degrabă controversată, consemnată în minutul 70, când Fred a căzut în interiorul careului după un presupus fault al lui Lovren, iar centralul japonez Yuichi Nishimura a decis acordarea unei lovituri de la 11 metri, care i-a oferit posibilitatea lui Neymar de a-şi trece în cont o dublă. Un penalty transformat, însă nu fără emoţii după ce portarul Pletikosa a intuit colţul şi a reuşit să atingă mingea, dar fără a evita golul. Pe final, într-o tentativă disperată a croaţilor de a forţa egalarea, gazdele au profitat pe contraatac şi au marcat al treilea gol, prin Oscar, în primul minut al prelungirilor.

Scor final 3-1 şi Brazilia îşi adjudecă toate cele trei puncte la finalul primului meci de la Campionatul Mondial 2014, fără a lăsa însă cea mai bună primă impresie. Pentru Brazilia urmează acum partida cu Mexic (programată a se disputa pe 17 iunie), în timp ce Croaţia nu mai are altă alternativă în afara victoriei la meciul cu naţionala Camerunului.

Brazilia: Julio Cesar, Daniel Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Neymar (88′ Ramires), Paulinho (63′ Hernanes), Oscar, Luiz Gustavo, Hulk (68′ Bernard), Fred

Croaţia: Stipe Pletikosa, Darijo Srna, Sime Vrsaljko, Vedran Corluka, Dejan Lovren, Ivica Olic, Ivan Perisic, Luka Modric, Ivan Rakitic, Mateo Kovacic (61′ Marcelo Brozovic), Nikica Jelavic (78′ Ante Rebic)

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.