Brazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale

Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Articol scris de Răzvan Mitacu
5 iulie 2014

David Luiz

David Luiz

Al doilea sfert de finală al Campionatului Mondial a adus confruntarea dintre Brazilia şi Columbia. Dacă gazdele sunt considerate de multă lume favorite la acest turneu final, Columbia a fost formaţia care a arătat poate cel mai frumos fotbal de-a lungul competiţiei.

Brazilia a ajuns de fiecare dată în sferturile de finală la ultimele şase participari la un Campionat Mondial, dar ultima oară când a obţinut calificarea în semifinale s-a întâmplat în 2002. Duelul din această seară a fost primul la un Campionat mondial între cele două naţionale din America de Sud, în timp ce ultimele patru confruntări precedente s-au încheiat la egalitate, dintre care trei cu scorul de 0-0.

Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a decis să confirme compartimentul ofensiv format din Fred ca unic atacant central, iar Neymar, Oscar şi Hulk în spatele său. La mijloc Luiz Gustavo a rămas pe banca de rezerve, cu Fernandinho şi Paulinho preferaţi în formula de start, în timp ce experimentatul fundaş dreapta al celor de la AS Roma, Maicon, a fost preferat în locul lui Daniel Alves ca titular. De partea cealaltă, Fredy Guarin a început ca titular în sistemul 4-2-3-1 al lui Jose Peckerman, cu Cuadrado, James Rodriguez şi Ibarbo aflaţi în sprijinul lui Teofilo Gutierrez.

Prima repriză de pe stadionul Governador Placido Castelo din Fortaleza a fost una cursivă, disputată într-un ritm rapid, graţie inclusiv unei deschideri a scorului timpurie. Brazilienii şi-au făcut meciul mai uşor graţie unui gol marcat de Thiago Silva în minutul 7, după un corner de pe partea stângă, o reuşită care a obligat naţionala columbiană să iasă la joc, ceea ce a oferit spaţii rapizilor jucători brazilieni. Hulk, David Luiz şi Neymar au trecut pe lângă majorarea avantajului în urma unor astfel de situaţii, intervenţiile portarului David Ospina fiind decisive pentru menţinerea speranţelor columbiene. Oamenii lui Jose Peckerma au fost periculoşi în două rânduri, mai întăi la şutul lui Cuadrado din afara careului, puţin pe lângă poarta lui Julio Cesar, apoi printr-un contraatac excelent purtat de James Rodriguez, dar irosit de Cuadrado cu o pasa finală imprecisă.

Partea secundă a debutat cu o modificare în tabăra columbiană, Adrian Ramos fiind introdus în locul lui Victor Ibarbo. O posesie mai bună pentru jucătorii lui Jose Peckerma, care însă nu au reuşit să fie periculoşi în careul advers de-a lungul primelor 20 de minute ale reprizei. Mai mult, Brazilia părea să îşi asigure calificarea graţie unei noi faze fixe: de această dată David Luiz a executat splendid o lovitură liberă de la 30 de metri, iar noul jucător al celor de la PSG majora avantajul gazdelor. Nu avea să fie totuşi un final de meci liniştit pentru Brazilia, deoarece James Rodríguez îşi trecea în cont un nou gol cu zece minute înainte de final, după un penalty obţinut de Carlos Bacca, scăpat singur cu Julio Cesar. Asaltul ofensiv al Columbiei s-a soldat cu numeroase baloane aruncate în careul brazilian, dar insuficient pentru ca defensiva gazdelor să cedeze din nou.

Scor final 2-1 şi Brazilia merge în semifinalele Campionatului Mondial 2014 prin golurile lui Thiago Silva (care nu va putea evolua în următoarea rundă, fiind suspendat) şi David Luiz. Oamenii lui Luiz Felipe Scolari se pregătesc acum de duelul spectaculos cu Germania lui Joachim Loew, în timp ce Columbia părăseşte competiţia cu capul sus şi cu un James Rodriguez care poate confirma la cel mai înalt nivel al fotbalului mondial.

Brazilia: Julio Cesar, Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Neymar (88′ Henrique), Paulinho (86′ Hernanes), Fernandinho, Oscar, Hulk (83′ Ramires), Fred

Columbia: David Ospina, Cristian Zapata, Mario Yepes, Pablo Armero, Juan Camilo Zuniga, Carlos Sanchez, Juan Cuadrado (80′ Juan Quintero), James Rodriguez, Fredy Guarin, Victor Ibarbo (46′ Adrian Ramos), Teofilo Gutierrez (70′ Carlos Bacca)

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.