Brazilia – Chile 1-1 (3-2) . Gazdele câştigă duelul sudamerican

Brazilia elimină pe Chile în primul meci din faza optimilor de finală ale Campionatului Mondial, la capătul loviturilor de departajare

Articol scris de Răzvan Mitacu
28 iunie 2014

Alexis Sanchez (Chile), Ramires (Brazila)

Faza eliminatorie a Campionatului Mondial 2014 a început astăzi prin meciul dintre Brazilia şi Chile, arbitrat de englezul Howard Webb.

Brazilia a câştigat toate cele trei întâlniri precedente discutate contra reprezentativei statului Chile la un turneu final de Campionat Mondial, de fiecare dată într-o fază eliminatorie (optimi de finală în 2010 şi 1998, respectiv semifinală în 1962) şi a marcat întotdeauna cel puţin două goluri în ultimele nouă meciuri cu Chile, pentru un total de 32 de reuşite (o medie di 3.6 goluri pe meci).

Selecţionerul gazdelor, Luiz Felipe Scolari, a decis să îl schimbe doar pe Paulinho din formaţia care a încheiat pe primul loc în grupa A, iar Fernandinho a fost cel trimis în locul său. Fred şi Neymar au fost confirmaţi în atac, cu Oscar aflat la susţinere şi Luiz Gustavo la centrul terenului. De partea cealaltă, reprezentativa statului Chile, antrenată de Jorge Sampaoli, a încercat să surprindă prin jucători tehnici şi disciplinaţi precum Vidal, Vargas şi Sanchez, principalele arme din formaţia „La Roja”.

Chile a fost una dintre surprizele plăcute ale acestui Campionat Mondial, fapt confirmat inclusiv în dificilul duel cu brazilienii. Marcelo a fost protagonistul primei ocazii a meciului, cu un şut din afara careului la capătul unui corner executat de Hulk, balonul trecând puţin pe lângă poarta lui Julio Cesar. Două lovituri libere din zone laterale au adus alte semnale de alarmă în careul chilian, înainte ca o nouă fază fixă să consemneze primul gol al partidei: David Luiz a trimis în poartă după un corner executat de Neymar şi se părea că drumul gazdelor către următoarea rundă va deveni mai facil. Neymar a avut oportunitatea de a majora avantajul la jumătatea reprizei, dar cursa solitară a numărului 10 brazilian s-a încheiat cu o finalizare dezamăgitoare. Oamenii lui Felipe Scolari păreau să controleze jocul şi să impună ritmul partidei, însă o mare greşeală a lui Hulk în minutul 33 şi un balon recuperat de Vargas pe partea dreaptă i-a oferit posibilitatea lui Sanchez de a-l învinge pe Julio Cesar cu o diagonală precisă. Fred şi Dani Alves au avut ultimele ocazii ale primei reprize, însă atacantul celor de la Fluminense a trimis peste de la marginea careului mic, în timp ce şutul de la distanţă al fundaşului Barcelonei a fost respins în corner de Claudio Bravo.

Partea secundă a debutat cu o fază controversată în careul chilian, golul marcat de Hulk fiind anulat de centralul englez din cauza unei preluări cu mâna a jucătorului celor de la Zenit Sankt Petersburg. Mai mult, gazdele se puteau regăsi chiar în dezavantaj pe tabelă, când Julio Cesar şi-a salvat echipa cu o interveţie decisivă în faţa lui Felipe Gutierrez, la capătul unei acţiuni de atac care a destabilizat defensiva braziliană. Luiz Felipe Scolari l-a trimis pe teren pe Jo în locul lui Fred, inexistent în atacul Braziliei, iar jucătorul nou intrat a avut prima mare ocazie a formaţiei sale în minutul 74, când a fost foarte aproape de a relua o centrare foarte bună a lui Marcelo. Asaltul ofensiv de final al brazilienilor s-a concretizat într-o oportunitate pentru Neymar, care a fost aproape de a marca printr-o lovitură de cap după o lansare verticală excelentă, dar şi o acţiune individuală a lui Hulk, a cărui finalizare a fost respinsă încă o dată de Claudio Bravo. Cu o determinare şi o organizare care au impresionat pe toată durata competiţiei, Chile a amânat deznodământul calificării pentru finalul prelungirilor, dar jucătorii lui Jorge Sampaoli ar fi putut da chiar lovitura în ultimele minute ale timpului regulamentar, când Brazilia s-a văzut nevoită să se apere in apropierea careului.

Mult mai multă prudenţă în jocul celor două echipe de-a lungul reprizelor de prelungire, cu o reprezentativă a statului Chile care a continuat să anihileze foarte bine tentativele ofensive ale gazdelor. Hulk a fost cel mai activ jucător al Braziliei, mai întăi cu o centrare ideală pentru Oscar, a cărui reluare cu capul a fost mult prea slabă, apoi cu o execuţie din afara careului, respinsă de Bravo. Finalul părea unul liniştit şi toată lumea aştepta deja loviturile de departajare, însă Pinilla ar fi putut deveni eroul echipei lui Sampaoli, dacă şutul său din ultimul minut al prelungirilor nu ar fi lovit bara transversală şi ar fi intrat in poarta apărată de Julio Cesar, care era deja învins.

Dramatismul nu a lipsit nici la loviturile de departajare: ratările lui Mauricio Pinilla şi Alexis Sanchez păreau să nu mai lase nicio speranţă pentru Chile, însă Willian şi Hulk au greşit la rândul lor, iar ultima serie a fost cea decisivă. Dacă Neymar a transformat fără probleme, bara a fost din nou de partea brazilienilor la execuţia lui Gonzalo Jara, astfel că trupa lui Luiz Felipe Scolari a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, la capătul unui duel extrem de spectaculos şi echilibrat. Brazilia sărbătoreşte şi aşteaptă acum să cunoască numele viitorului adversar, care se va decide la capătul partidei dintre Columbia şi Uruguay.

Brazilia: Julio Cesar, Daniel Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo, Neymar, Fernandinho (72′ Ramires), Oscar (106′ Willian), Luiz Gustavo, Hulk, Fred (64′ Jo)

Chile: Claudio Bravo, Gary Medel (108′ Jose Rojas), Gato Silva, Gonzalo Jara, Mauricio Isla, Eugenio Mena, Marcelo Diaz, Charles Aranguiz, Arturo Vidal (87′ Mauricio Pinilla), Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (57′ Felipe Gutierrez)

» Chile

Robin van PersieBrazilia – Olanda 0-3. Olandezii se impun în duelul pentru locul al treilea
Golurile lui van Persie, Blind şi Wijnaldum au adus victoria pentru Olanda în meciul din finala mică a Campionatului Mondial, cu Brazilia

Louis van GaalVan Gaal împotriva disputării meciului pentru locul al treilea
Selecţionerul Olandei, Louis van Gaal, nu este de acord cu disputarea meciului pentru locul al treilea la un turneu final de Campionat Mondial

Luiz Felipe ScolariScolari indecis asupra viitorului său la naţionala Braziliei
Selecţionerul Luiz Felipe Scolari a discutat despre înfrângerea Braziliei cu Germania şi viitorul său pe banca tehnică a naţionalei

David LuizDavid Luiz: „Ne cerem scuze în faţa tuturor brazilienilor”
Fundaşul David Luiz şi portarul Julio Cesar au comentat eşecul suferit de Brazilia în semifinala Campionatului Mondial, cu Germania

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Toni Kroos a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria Campionatului Mondial de Fotbal Recorduri şi curiozităţi după Brazilia – Germania 1-7
Rezultatul neaşteptat al meciului Brazilia - Germania din semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a stabilit o serie de noi recorduri ale competiţiei.