Bosnia – Iran 3-1. Victoria de adio a lui Safet Susic

Bosnia a obţinut prima sa victorie la un Campionat Mondial după ce a reuşit să învingă în ultimul meci al Grupei F reprezentativa Iranului (scor 3-1)

Articol scris de Florin Codreanu
25 iunie 2014

Edin Dzeko imbratisat de coechiperi dupa primul gol contra Iranului

La probabil ultimul său meci pe banca tehnică a Bosniei, Safet Susic a obţinut prima victorie la Cupa Mondială pentru ţara sa, după ce Bosnia-Herţegovina a învins naţionala Iranului cu scorul de 3-1, rezultat care totuşi trimite ambele echipe acasă după faza grupelor.

La fluierul de start al spaniolului Carlos Velasco Carballo, Bosnia şi Iran ştiau că acest meci este un simplu meci de palmares. Susic a renunţat la orice intenţie defensivă şi a trecut la un sistem cu doi atacanţi, oferindu-le şansa golgeterilor săi, Edin Dzeko şi Vedad Ibisevic, să evolueze împreună. Queiroz n-a schimbat mare lucru faţă de formula să obişnuită. Portughezul cu aceleaşi origini mozambicane ca şi legendarul Eusebio s-a aflat şi el la ultimul meci pe banca iranienilor, o echipă care la această Cupă Mondială a făcut o impresie mai mult decât pozitivă. Linia de trei iraniană din spatele lui Ghoochanneijhad a lăsat din nou o imagine frumoasă a jocului iranienilor, dar calitatea europenilor a făcut diferenţa în momentele cele mai importante ale partidei. Dzeko a ratat prima ocazie de gol în minutul 4, pentru ca tot atacantul de la Manchester City să reia periculos spre poarta lui Haghighi şase minute mai târziu.

În minutul 23 al meciului, Dzeko n-a mai greşit ţinta şi a deschis scorul. Bosniacul a preluat o minge la aproximativ 30 de metri de poarta adversă, a pătruns vertical şi a şutat în bară, de unde mingea a ricoşat în poarta iranienilor: 1-0 pentru Bosnia. Iranul n-a aşteptat mult să ofere o replică pe măsură şi la numai 60 de secunde distanţă, Shaojaei şutează periculos în bara transversală. Golgeterul iranienilor, Ghoochanneijhad este blocat în ultimă instanţă de portarul Bosniei, Asmir Begovici, cu zece minute înainte de pauză. La capătul unei prime reprize echilibrate, Bosnia îşi păstra avantajul obţinut în minutul 23 după reuşita lui Dzeko.

Queiroz renunţă la pauză la Shaojaei şi îl trimite în teren pe Heydari. Jocul pare însă că începe să scârţâie pentru asiatici, întrucât noul intrat nu are nici mobilitatea, nici inventivitatea lui Shaojaei. Mai mult, în minutul 58, Bosnia marchează din nou. Deschis excelent în careu printre fundaşii iranieni, Mjralem Pjanic a înscris elegant la colţul lung: 2-0 pentru Bosnia. Perşii par să renunţe la ideea că mai pot face puncte în această grupă şi atacurile lor nu mai au acelaşi grad de periculozitate. Bosnia controlează partida, iar noii intraţi Salihovic şi Vranjes fac o treabă excelentă. Şi totuşi, în minutul 83, Ghoochanneijhad reuşea să puncteze pentru Iran şi părea să acorde partidei suspansul necesar în ultimele zece minute.A fost primul gol marcat la această ediţie a turneului final pentru iranieni. Numai că peste un minut, Vrsajevic avea să închidă partida după un contraatac excelent al echipei sale finalizat cu un şut la colţul lung de fundaşul dreapta de la Hajduk Split: 3-1 pentru Bosnia, rezultat care nu se va mai modifica până la finalul întâlnirii.

Bosnia încheie prima sa aventura la Cupa Mondială cu trei puncte din trei meciuri şi un golaveraj de 4-4. Iran încheie pe ultima poziţie în Grupa F cu un singur punct şi un singur gol marcat, chiar în această ultimă partidă. Pentru ambele formaţii începe căutarea unui nou selecţioner şi o nouă aventură în preliminarii.

Bosnia: Begovic – Vrsajevic, Toni Sunjic, Spahic, Kolasinac – Hadzic (61 Vranjes), Pjanic, Besic, T. Susic (79 Salihovic) – Dzeko (85 Visca), Ibisevic
Selecționer: Safet Susic

Iran: A. Haghighi – Hosseini, Sadeghi, Montazeri, Pooladi – Timotian, Nekounam – Dejagah (68 Karim), Shaojaei (46 Heydari), Haji Safi ( 63 Jakanbash) – Ghoochanneijhad
Selecționer: Carlos Queiroz

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.