Belgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale

Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială

Articol scris de Florin Codreanu
2 iulie 2014

Romelu Lukaku, Belgia

Belgia şi SUA au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din faza optimilor de finală de la Cupa Mondială din Brazilia. La final, europenii au tranşat meritat calificarea în favoarea lor reuşind să se desprindă în minutele de prelungire de surprinzătoarea naţională pregătită de Jurgen Klinsmann.

„Diavolii” lui Marc Wilmots au făcut probabil cel mai bun meci al lor de la acest turneu final. Atacurile purtate în viteză, organizarea excelentă a tuturor compartimentelor, calitatea existenta la jucătorii de atac ai belgienilor, dar şi forţa fizică impresionantă fac din Belgia una din echipele care pot aspira în acest moment la trofeul mondial suprem. Selecţionerul belgienilor a ordonat în deplină cunoştinţă de cauză jucătorilor săi să intre într-o criză de furie organizată. Marc Wilmots, fostul mare atacant belgian a suspendat pentru acest meci ideea de apărare şi a ordonat atacul dezlănţuit, din orice poziţie. Şi i-a ieşit, pentru că doar ziua incredibilă pe care portarul american Tim Howard a prins-o a limitat proporţiile scorului. Belgia a arătat în această seară că poate ataca feroce şi lucid, că se poate apăra „cu cine e în trecere pe-acasă” şi că poate mărturisi în fiecare clipă publicului, dar şi adversarului că: „acest meci se va termina cu victoria noastră”. Americanii în schimb n-au încercat nicio clipă să deregleze Belgia, ci au rămas fideli filozofiei lor bazate pe organizare deplină şi combativitate sporită. Jurgen Klinsmann a transformat naţionala Statelor Unite într-o echipă demnă de aprecierea tuturor.

Aplombul ofensiv al belgienilor a produs prima ocazie în minutul 1, când Origi a trecut uşor de Gonzalez, dar piciorul lui Howard a făcut diferenţa şi a păstrat tabela imaculată. Acţiunile în viteză ale europenilor din startul jocului au fost întrerupte doar de apariţia unui spectator care a pătruns pe teren şi s-a bucurat momente bune de atenţia tuturor. De Bruyne şi Fellaini au fost următorii belgieni care au trecut pe lângă gol în minutele 16 respeciv 23, dar SUA a scăpat din nou. Presiunea europenilor creştea constant şi în minutul 36, Eden Hazard a şutat periculos de la 20 de metri, dar americanii s-au aruncat efectiv în faţa balonului ca la hochei, un sport atât de drag şi familiar „yankeilor”. Cu 0-0 la pauză, SUA a încercat să diminueze presiunea belgiană încă din startul reprizei secunde, dar elevii lui Marc Wilmots au avut din nou iniţiativa. Tim Howard şi-a continuat recitalul şi a salvat SUA în minutul 48 la lovitura de cap excelent expediată de micuţul Mertens. Cinci minute mai târziu, Vertonghen a centrat perfect în faţa porţii, dar Origi şi De Bruyne au ratat de puţin întâlnirea cu mingea. Acelaşi Vertonghen a fost apoi blocat in extremis de Howard în minutul 58, pentru ca în minutul 71, Divock Origi să fie oprit excepţional de acelaşi excelent portar american.

Ocazie uriaşă pentru Belgia în minutul 77, atunci când Origi l-a lansat exceptional pe noul intrat Mirallas, acesta a scăpat singur spre poartă, dar Tim Howard şi-a demonstrat încă odată imbatabilitatea. Două minute mai târziu, goalkeeperul american a intervenit salvator şi în faţa lui Eden Hazard. Americanii puteau da lovitura în minutele de prelungire ale timpului regulamentar, dar Wondolowski a şutat din şase metri peste poarta lui Courtois. 0-0 şi după al doilea mitan, astfel că partida primeşte prelungirile cuvenite.

Wilmots a mutat din nou inspirat aşa cum a făcut-o aproape pe întreaga durată a turneului final. Lukaku i-a luat locul în teren lui Origi, iar intrarea atacantului deţinut de Chelsea avea să facă diferenţa. În minutul 104, Lukaku are o acţiune individuală, pătrunde excelent cu mingea la picior, balonul a ajuns din neatenţia americanilor până la Kevin de Bruyne care deschidea scorul: 1-0 pentru Belgia. După 23 de şuturi pe spaţiul porţii, europenii reuşeau să marcheze în sfârşit în poarta bravului Tim Howard. Mai mult, în minutul 105, Romelu Lukaku a primit excelent de la De Bruyne în interiorul careului şi nu a stat deloc pe gânduri: şut perfect şi Belgia conducea cu 2-0.

La doar două minute după debutul părţii a doua a prelungirilor, rezerva Greene reuşea o super execuţie pentru trupa lui Klinsi: şut fără preluare după o pasă liftată a lui Bradley şi cu toată opoziţia duo-ului Alderweireld-Courtois, Greene reducea din handicap. Americanii începeau să spere, dar Belgia se apăra de această dată sigur. Lukaku a avut şansa desprinderii,dar Howard a mai facut o minune şi a păstrat SUA în cărţile calificării. Şi totuşi, Tim Howard a fost singura minune a serii pentru americani, care până la final, în ciuda eforturilor apreciabile n-au reuşit să mai puncteze. Belgia se califică meritat în faza sferturilor de finală şi aşteaptă acum confruntarea de vis cu Argentina lui Messi şi Di Maria. Sud-americanii au un lot de poeţi, de matadori şi de dansatori şi nimic nu pare greşit în personalul acestei mari colectoare de talente, dar Belgia are de partea sa entuziasmul şi calitatea de a şti să alerge în cea mai desăvârşită stare de luciditate tactică. Este cert că vom avea un sfert de finală fenomenal la Brasilia.

» Belgia

» SUA

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania