Belgia – Rusia 1-0. ORIGIni de campioni

Nationala Belgiei a castigat si cel de-al doilea sau meci de la Cupa Mondiala din Brazilia dupa ce a invins Rusia cu 1-0 prin golul marcat de Divock Origi

Articol scris de Florin Codreanu
22 iunie 2014

Divock Origi, omul care aduce a doua victorie a Belgiei la Cupa Mondiala 2014

Naţionala Belgiei a reuşit să câştige şi al doilea meci al grupei H după ce a învins greu Rusia cu scorul de 1-0. În faţa unei echipe agresive şi bine organizate, belgienii au marcat târziu prin puştiul Divock Origi, trimis din nou inspirat în teren de selecţionerul Marc Wilmots. Rusia lui Fabio Capello depinde acum de rezultatul meciului dintre Coreea de Sud şi Algeria, dar şi de ultimul ei meci din grupa contra naţionalei africane.

Belgienii au primit o veste excelentă chiar înainte de startul jocului din această seară: Marc Wilmots l-a recuperat pe ultima sută de metri pe căpitanul sau Vincent Kompany, deşi ieri jucătorul era aproape exclus din vederile selecţionerului din motive medicale. Jucătorul lui Manchester City a fost însă titularizat în centrul defensivei alături de veteranul Daniel van Buyten în partida cu Rusia, în timp ce Marrouane Fellaini şi Dries Mertens, cei mai buni jucători ai primului meci cu Algeria şi-au făcut şi ei loc între titularii Belgiei. Fabio Capello în schimb a decis să-l păstreze între buturi pe Igor Akinfeev, portarul lui CSKA Moscova care a greşit grav în prima partidă contra sud-coreenilor. Cu un 4-2-3-1 transformat în 4-5-1 pe faza defensivă, Capello a reuşit să închidă foarte bine puternică selecţionată belgiană. Cel mai bine plătit selecţioner din fotbalul mondial a reuşit să-l blocheze pe Lukaku între Berezutski şi Ignasevich şi să le ofere lui Hazard şi Mertens adversari pe măsură (cel puţin ca viteză) în Kombarov şi Kozlov, dublaţi foarte bine în permanenţă de Samedov şi Kanunnikov.

Prima şansă a jocului a venit de la Fellaini, dar eroul belgienilor din primul meci al grupei a fost blocat de Akinfeev printr-o intervenţie spectaculoasă. În minutul 12, ruşii au ripostat prin Faizulin însă şutul sau de la marginea careului de 16 metri a fost respins de Thibault Courtois. Meciul părea să capete entuziasm şi ritm şi două minute mai târziu, De Bruyne a luat o fază pe cont propriu, a pasat spre Mertens însă în ciuda poziţiei favorabile de şut, aripa lui Napoli a preferat să centreze spre Lukaku permiţându-i masivului Ignasevich să se replieze şi să respingă. Mertens a făcut o primă repriză foarte bună şi a fost de departe pericolul numărul unu pentru poarta ruşilor.

În minutele 20 şi 23, fostul coechipier al lui Neşu de la Utrecht a dat din nou emoţii defensivei ruse, dar trupa lui Capello a scăpat cu faţa curată. Cinci minute mai târziu, arbitrul german Felix Brich n-a acordat o lovitură de la unsprezece metri care se cuvenea ruşilor în urma intervenţiei lui Alderweireld asupra lui Kanunnikov. Vermaelen, lovit în gât în minutul 12, n-a mai putut continua şi a cerut schimbare 20 de minute mai târziu, iar Wilmots l-a aruncat în teren pe Vertonghen. Kombarov a fost supus la chinuri groaznice în prima parte de Mertens, însă micuţul jucător belgian n-a reuşit să înscrie nici la ocazia din minutul 38, la fel cum n-o făcuse nici până atunci. Chiar înainte de pauză, Rusia a ratat ocazia primei reprize: Kokorin n-a profitat de uriaşa eroare a lui Kompany şi a reluat cu capul din şase metri pe lângă stâlpul din stânga al porţii lui Courtois.

La reluare, Belgia n-a mai avut aplombul din prima repriză şi nu l-a regăsit pînă spre finalul meciului. Ruşii au fost primii care au încercat poarta „dracilor roşii”, dar Glushakov n-a reuşit să cadreze şutul sau din minutul 58. Wilmots a încercat să schimbe imediat ceva şi Lukaku i-a lăsat locul în teren lui Divock Origi. Foarte bine organizată şi aşezată în teren, mereu prima la minge, Rusia a reuşit să stopeze debutul bun de meci al belgienilor şi chiar să pună stăpânire pe joc încetul cu încetul. În minutul 70, Kokorin este din nou în fata golului, dar reluarea sa cu capul trece peste poarta Belgiei. Două minute mai târziu, fundaşul central Ignasevich l-a imitat în urma unui corner. Ultima schimbare a lui Wilmots este una ofensiva: Mirallas pentru Mertens. Tot ruşii au rămas însă mai periculoşi în atac şi în minutul 80, Samedov, deschis excelent în dreapta a şutat milimetric pe lângă poarta lui Courtois.

Cea mai mare ocazie a Belgiei a venit abia în minutul 84, atunci când Kevin Mirallas a ţintit bara dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri de poarta lui Akinfeev. A fost ocazia meciului pentru „diavolii” lui Wilmots şi a anunţat oarecum golul care a venit câteva minute mai târziu. Belgienii au recuperat o minge în propria jumătate de teren, balonul a ajuns la Eden Hazard în banda stângă, starul lui Chelsea a pătruns periculos înspre careul ruşilor şi a centrat în spate perfect pentru Origi, care l-a executat fără emoţii pe Akinfeev: 1-0 pentru Belgia, care trăia din nou din inspiraţia selecţionerului ei. Marc Wilmots califică Belgia din grupa preliminară a turneului final din Brazilia şi aşteaptă acum fără emoţii ultimul meci al grupei contra sud-coreenilor.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială