Belgia – Algeria 2-1. Marouane Fellaini resuscitează Belgia

Intrarea lui Marouane Fellaini aduce prima victorie a naţionalei Belgiei la Cupa Mondială din Brazilia 2014 (2-1 cu Algeria) după ce africanii deschiseseră scorul

Articol scris de Florin Codreanu
17 iunie 2014

Belgia a trecut de Algeria cu scorul de 2-1

Sosită la Cupa Mondială din Brazilia cu probabil cea mai bună generaţie de fotbalişti din istoria sa, Belgia şi-a făcut debutul în cadrul Grupei H cu un succes chinuit în fata reprezentativei algeriene. Elevii lui Marc Wilmots au avut mult de furcă în faţa unei echipe extrem de bine organizate şi foarte arţăgoasă. Experimentatul tehnician Vahid Halihodzic şi-a îndeplinit misiunea şi a închis perfect puternica naţională belgiană în prima repriză, atunci când „dracii roşii” nu au creat pericol la poarta lui Rais M’Bolhi decât foarte rar şi atunci prin şuturi de la distanţă.

Wilmots a decis să-i ţină pe bancă pentru startul meciului pe Fellaini şi Mertens, acordându-le credit lui Chadli şi De Bruyne, ambii cu prestaţii bune pe finalul de sezon la echipele lor de club. Dar Belgia a pierdut din entuziasmul pe care l-a arătat în preliminarii prin această mutare, iar selecţionerul belgian a reacţionat după pauză, când i-a trimis pe amândoi în teren. Algerienii au preferat să se organizeze exact în faţa porţii lui Rais şi să încerce arma contraatacului. Cu o defensivă excelenta condusă de Madjid Bougherra şi Rafik Halliche, Algeria n-a avut probleme în prima repriză în a ţine la respect şi la distanţă de poarta sa, Belgia. După pauză însă, situaţia s-a schimbat în favoarea europenilor care au dominat autoritar desfaşurarea evenimentelor.

Belgia a avut clar de partea sa posesia şi ocaziile în acest meci. Dar misiunea „dracilor roşii” s-a îngreunat din minutul 24, atunci când Jan Vertonghen l-a ţinut în careu pe mijlocaşul Valenciei, Sofiane Feghouli, iar centralul partidei a dictat lovitură de la unsprezece metri. Fără a putea interveni, Thibault Courtois a asistat neputincios cum Feghouli a deschis scorul pentru africani. Din acel minut, algerienii au făcut însă pasul în spate. Belgia n-a găsit deloc soluţiile necesare pentru a desface excelenta defensivă organizată de Halihodzic, iar încercările lui Axel Witsel de la distanţă, respectiv Jan Vertonghen, nu i-au dat emoţii prea mari lui M’Bohli. Cu un minut înainte de pauză, Chadli ratează cea mai mare ocazie a belgienilor. Deschis excelent de Eden Hazard, Chadli a pătruns, a şutat din unghi la colţul scurt, dar Rais M’Bohli a reţinut cu siguranţă.

La pauză Wilmots îl trimite în teren pe Dries Mertens în locul lui Nacer Chadli, iar Belgia capătă mult mai multă viteză şi aplomb ofensiv. Witsel ratează prima ocazie a reprizei a doua, dar reluarea sa cu capul trece peste poarta. Origi îşi face şi el loc în teren în locul lui Lukaku, pentru că Fellaini să-l schimbe pe Mousa Dembele. Avea sa fie de altfel momentul cel mai important al partidei, pentru ca fotbalistul născut la Eterbeek langa Bruxelles avea sa devină omul meciului. La cinci minute de la intrarea sa pe teren, mijlocaşul lui Manchester United, Marouane Fellaini, reuşeşte să restabilească egalitatea printr-o lovitură bine plasată de cap din interiorul careului, lăsându-l fără replică pe goalkeeperul african. Belgia pune stăpânire pe joc şi nouă minute mai târziu, Hazard continua foarte inspirat un contraatac pasându-i în dreapta lui Dries Mertens, iar aripa lui Napoli şutează fără speranţe pentru portarul „vulpilor deşertului”.

Acelaşi excelent Fellaini este aproape de golul trei în minutul 83, dar reluarea sa cu capul este scoasă în extremis de M’Bohli de sub bara transversală. Partida curge deja către un deznodământ aşteptat, iar până la final, lucrurile nu se mai schimbă. Favorita grupei H, naţionala Belgiei, debutează cu emoţii la Cupa Mondială din Brazilia, dar câştigă meritat partida cu reprezentativa Algeriei, o surpriză extrem de plăcută prin determinarea şi organizarea tactică atipică pentru o echipă din Africa. Următorul meci al algerienilor se va juca pe 22 iunie de la ora 22:00 (ora României) contra Coreei de Sud, în timp ce Belgia înfrunta în aceeaşi zi, dar de la 19:00, naţională Rusiei.

Belgia: Courtois- Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Dembele (65 Fellaini) – De Bruyne, Hazard, Chadli (46 Mertens)- Lukaku (57 Origi) Selecționer: Marc Wilmots.

Algeria: Mbolhi – Mostefa, Bougherra, Halliche, Ghoulam – Taider, Medjani (86 Nabil Ghilas), Bentaleb – Feghouli, Mahrez, Soudani (66 Slimani) Selecționer: Vahid Halihodzic

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Vincent Kompany,  căpitanul unei generaţii de excepţieCampionatul Mondial de Fotbal 2014: Belgia şi reinventarea sa fotbalistică
Belgia a reuşit ca, după mai bine de 12 ani de rezultate modeste, să devină una din selecţionatele interesante ale turneului final din Brazilia.

Eden HazardHazard: „Putem învinge Argentina dacă îl blocăm pe Messi”
Eden Hazard îl indică pe Lionel Messi ca principalul pericol pentru Belgia în meciul cu Argentina din sferturile de finala ale Campionatului Mondial

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială