Australia – Spania 0-3. La Roja, la revedere!

Spania părăseşte Campionatul Mondial din Brazilia 2014 după ce n-a reuşit să obţină decât o victorie în ultimul meci al Grupei B contra Australiei

Articol scris de Florin Codreanu
23 iunie 2014

David Villa, Spania

Spania a făcut tot posibilul în partida cu Australia pentru a mai şterge puţin din imaginea lamentabilă pe care a lăsat-o la acest turneu final din Brazilia. Campioana Mondială a aliniat un unsprezece diferit de cel standard, selecţionerul Vicente del Bosque oferind şansa minutelor unor jucători care au evoluat puţin sau deloc în primele două jocuri ale Grupei B. Pepe Reina l-a înlocuit între buturi pe Iker Casillas, Juanfran şi Raul Albiol au intrat în locurile lui Azpilicueta respective Pique, în timp ce Koke, Cazorla, David Villa şi Fernando Torres şi-au găsit şi ei loc în unsprezecele de start.

Fără vedeta ei, Tim Cahill, Australia a început curajos partida contra Spaniei şi a oferit acelaşi pressing agresiv şi insistent în primele 15 de minute ale partidei. Prima şansă a Spaniei a apărut astfel destul de târziu, aproape de minutul 20 al jocului. Santi Cazorla a fost găsit în poziţie favorabilă de Koke, dar şutul mijlocaşului de la Arsenal s-a oprit într-un apărător australian. Un minut mai târziu, David Villa a şutat din vole peste poartă, pentru ca în minutul 23 Jordi Alba să scape singur cu portarul Ryan, dar fără să reuşească să-l păcălească pe acesta.

Cu zece minute înainte de pauză, David Villa a ieşit din nou în prim plan. Golgeterul all time al ibericilor a pătruns excelent în careul Australiei, s-a strecurat şi a centrat perfect, dar Fernando Torres şi Santi Cazorla au ajuns în contratimp. A venit apoi minutul 36 când pasa lui Juanfran (lansat ideal de Iniesta) l-a găsit în poziţie de gol pe Villa, iar “El Guaje” l-a executat pe portarul Ryan printr-un călcâi de efect: 1-0 pentru Spania. A fost al 59-lea gol al lui Villa pentru „La Roja” în 97 de apariţii. Până la fluierul final al primei părţi, Koke şi Santi Cazorla au încercat să majoreze avantajul spaniolilor însă n-au reuşit, iar la pauză ibericii aveau avantaj minim pe tabelă.

„La Roja” a controlat şi al doilea mitan al jocului în timp ce Australia s-a mulţumit să încerce arma contraatacului. În minutul 57, Vicente del Bosque îl scoate din teren pe Villa, golgeterul Spaniei aflat la ultimul său joc în tricoul echipei naţionale. „El Guaje” a izbucnit în plâns după ce în prealabil a sărutat de câteva ori emblema tricoului sau de joc în momentul înlocuirii. La finalul partidei, Del Bosque avea să surprindă pe toată lumea declarând că nu ştia că acest meci a fost ultimul pentru Villa şi de aceea l-a schimbat atât de devreme. În minutul 70 ,Spania avea să-şi dubleze avantajul: Fernando Torres l-a executat cu calm pe Ryan după ce a plecat de la limita offside-ului. Mai mult, cinci minute mai târziu, Juanin Mata, lansat excelent de Cesc Fabregas, a marcat şi el cu uşurinţă printre picioarele portarului Ryan şi Spania conducea Australia cu 3-0. În prelungiri, Mata putea reuşi dubla, dar a fost in extremis blocat de defensiva “cangurilor”.

Prima victorie în Grupa B a Spaniei vine aşadar în ultimul meci al grupei, atunci când ecuaţia calificării era deja rezolvată. Campioana Mondială en-titre părăseşte Cupa Mondială cu doar trei puncte, patru goluri marcate şi şapte primite şi se pregăteşte acum de schimbul de generaţii aşteptat de întreaga Peninsula Iberică. Ultimul meci al Spaniei la Mondialul Brazilian a însemat probabil şi despărţirea de cel puţin trei giganţi ai fotbalului continental, Xavi Hernandez, Xabi Alonso şi David Villa, care nu vor mai face parte din viitorul echipei lor naţionale.

Jose Chilavert si Iker CasillasScrisoarea impresionantă adresată de Jose Luis Chilavert lui Iker Casillas
Contestat dur în Spania şi în afara ei, căpitanul lui Real Madrid şi al naţionalei spaniole este apărat public de cel mai mare portar paraguayan din istorie

Thiago (stanga), Bartra (centru) si IscoUnsprezecele absenţilor din lotul Spaniei la Cupa Mondială din Brazilia
Vicente del Bosque şi-a permis luxul de a nu convoca la Campionatul Mondial din Brazilia unsprezece jucători a căror cotă de piaţa totală atinge 200 de milioane de euro

David Villa, SpaniaAustralia – Spania 0-3. La Roja, la revedere!

Xabi Alonso, SpaniaXabi Alonso se retrage din echipa naţională a Spaniei după Cupa Mondială din Brazilia
Mijlocasul lui Real Madrid, Xabi Alonso (34 de ani) se va retrage din echipa reprezentativă la finalul turneului din Brazilia, anunţă presa spaniolă

Jose MourinhoMourinho: „Spania eliminată din cauza datoriei morale faţă de jucători”
Jose Mourinho a comentat eliminarea Spaniei de la Campionatul Mondial 2014 şi a discutat despre potenţialul atacantului italian Mario Balotelli

Jucătorii Spaniei, dezolaţi după meciul cu ChileCâteva curiozităţi care au prezis eliminarea Spaniei din faza grupelor Mondialului din 2014
Jurnaliştii cotidianului spaniol Mundo Deportivo au descoperit o serie de coincidenţe între anul 2014 şi 1966, ultima dintre ele fiind eliminarea prematură a naţionalei Spaniei de la Campionatul Mondial de Fotbal.