Argentina – Iran 1-0. Messi şi perşii

Lionel Messi a adus o victorie muncită pentru Argentina în faţa unei surpinzătoare echipe iraniene în meciul din Grupa F a Campionatului Mondial 2014

Articol scris de Florin Codreanu
21 iunie 2014

Leo Messi Argentina

Peste 50,000 de fani au asistat la unul dintre duelurile dezechilibrate de la Cupa Mondială din Brazilia. Dezechilibrate în teorie, fiindcă în teren raportul de forţe a fost extrem de echilibrat. Criticile lui Leo Messi şi ale presei argentiniene de la finalul partidei cu Bosnia l-au obligat pe Alejandro Sabella să revină la sistemul 4-3-3 şi să renunţe la acel 5-3-2 folosit în prima parte a jocului de debut de la turneul final. Gonzalo Higuain şi Fernando Gago au început de această dată că titulari. Gago a completat linia de trei mijlocaşi centrali alături de Mascherano şi Angel di Maria în timp ce Higuain a făcut cuplu în atac cu Lionel Messi şi Sergio Aguero.

De partea cealălaltă, Iranul lui Carlos Queiroz a răspuns cu un 4-3-3 care pe fază defensivă s-a transformat în 4-5-1. Cu Ghoochannejhad în poziţia de vârf împins, susţinut de Dajagah şi Shoajei, perşii au luptat încă din primul minut al partidei pentru a onora adversarul mult mai valoros cu o prestaţie pe măsură. Şi în mare au reuşit. În primele zece minute ale jocului, Argentina n-a găsit deloc drumul spre poarta lui Haghighi, prima ocazie venind de la Pipita Higuain în minutul 15, dar atacantul lui Napoli n-a reuşit să-l învingă în situaţie de unu contra unu pe goalkeeperul iranian. În minutul 22, Sergio Aguero s-a strecurat în defensiva iraniană şi a şutat periculos spre poartă, dar Haghighi a reuşit să intervină spectaculos şi să-şi salveze echipă. Messi iese la rampa abia în minutul 33, dar şutul sau din lovitură liberă a trecut peste poarta iranienilor.

Nici Garay n-a avut mai mult noroc în minutul 37 şi a reluat cu capul peste poarta din numai patru metri. Cu trei minute înainte de pauză, în ciuda dominării teritoriale totale a sud americanilor, Iranul a ratat o ocazie uriaşă: Dehagah a centrat din corner, iar Hosseini a reluat cu capul de la colţul scurt puţin pe lângă poartă. Prima repriză s-a încheiat însă cu un surprinzător 0-0, chiar dacă Argentina a avut o posesie incredibilă: 85%. Şi repriza a doua a început tot cu o mare ocazie iraniană. Reza Ghoochannejhad a reluat splendid din plonjon cu capul din zece metri, dar portarul Argentinei, Sergio Romero, a intervenit salvator. Argentina a controlat in mod evident şi partea secundă în totalitate, dar n-a reuşit să îşi creeze ocazii prea mari de gol. În schimb naţionala lui Quieroz a trecut pe lângă un nou gol în minutul 70. De această dată a fost rândul lui Dejagah să iasă în evidenţă, dar reluarea sa cu capul a fost respinsă miraculos de sub transversală de Romero.

Leo Messi a încercat să facă diferenţa în minutul 74, dar şutul său din lovitură liberă a lovit doar plasa laterală a porţii lui Haghighi. Argentinienii păreau disperaţi, iar selecţionerul lor, Alejandro Sabella disperat de replica peste aşteptări oferită de curajoasa naţională asiatică. Un minut mai târziu, Argentina a ratat cea mai mare şansă a sa din acest meci: Angel di Maria a primit în careu, s-a trezit singur cu portarul iranian, dar n-a reuşit să-l învingă din numai şapte metri. Cu patru minute înainte de final Iran a trecut din nou pe lângă gol: acelaşi Reza Ghoochannejhad a scăpat singur în careul sud americanilor, dar şutul sau spre colţul lung a fost din nou respins de Romero. Cu toate că replica iraniana a fost una mult peste aşteptări, zeul fotbalului a răsplătit într-un final Argentina. În minutul 91, starul argentinian, Leo Messi a reuşit să deschidă scorul după o pătrundere superbă în partea dreaptă şi un şut excelent cu stângul la colţul lung: 1-0 pentru Argentina!

Avea de altfel să fie singurul gol al partidei, un gol care o califică practic pe Argentina în faza următoare a competiţiei, dar lasă o imagine plăcută asupra naţionalei asiatice conduse de mozambicanul Carlos Queiroz.

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.