Argentina – Elveţia: Hitzfeld, pregătit să îl blocheze pe Messi

Ottmar Hitzfeld spune că a pregătit bine meciul Argentina - Elveţia, care ar putea fi ultimul din cariera sa de antrenor de fotbal.

Articol scris de David Petre
1 iulie 2014

Ottmar Hitzfeld, Elveţia

Unul dintre cei doar cinci antrenori care au reuşit să câştige trofeul UEFA Champions cu două echipe diferite (Borussia Dortmund şi Bayern Munchen), germanul Ottmar Hitzfeld spune că are soluţii tactice pentru a-l bloca pe Lionel Messi în meciul ce va opune Elveţia şi Argentina în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014.

„Cum poate fi oprit Messi? Veţi vedea mâine”, a spus tehnicianul la conferinţa de presă organizată luni. „Cred că orice defensivă ar avea probleme în faţa lui Messi, dar pentru orice problemă trebuie găsită o rezolvare. Am încredere în oamenii mei, în defensivă şi în toată echipa. Trebuie ca jocul colectiv să fie impecabil, dar sunt încrezător că ne vom descurca”.

Argentina porneşte ca mare favorită, iar o înfrângere a Elveţiei ar însemna ultimul meci din cariera lui Ottmar Hitzfeld, care a anunţat că intenţionează să părăsească lumea fotbalului la capătul Campionatului Mondial din Brazilia. Tehnicianul de 65 de ani nu se gândeşte însă la retragere, ci la sferturile de finală.

„Am pregătit bine acest meci împreună cu stafful meu. Am pregătit o tactică bună şi intenţionăm să ne calificăm în sferturile de finală, deci nu am de ce să mă gândesc că ar fi ultimul meu meci. În 2010 nu am reuşit să trecem de grupă deşi am acumulat 4 puncte. Acum visul de a trece în faza eliminatorie a fost împlinit şi ne dorim să-l ducem cât mai departe”.

Jucători

Nicola RizzoliNicola Rizzoli va arbitra finala Germania – Argentina
Italianul Nicola Rizzoli a fost desemnat să conducă la centru meciul dintre Germania şi Argentina, contând pentru finala Campionatului Mondial

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Argentina a câştigat finala Campionatului Mondial 1978 în faţa Olandei, scor 3-1Olanda – Argentina, episodul 5 la Campionatul Mondial de Fotbal
Argentina a câştigat o singură dată în faţa Olandei, dar a făcut-o în momentul oportun: finala Campionatului Mondial de Fotbal din 1978.

Gonzalo HiguainHiguain încântat după primul gol pentru Argentina la Campionatul Mondial
Argentinianul Gonzalo Higuain a marcat primul său gol de la Campionatul Mondial din Brazilia în victoria cu Belgia din sferturile de finală

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

Ottmar HitzfeldOttmar Hitzfeld se retrage din activitate după eliminarea Elveţiei de la Campionatul Mondial
Experimentatul antrenor german, Ottmar Hitzfeld, se retrage din activitate la capătul parcursului de la Campionatul Mondial cu Elveţia