Appiah, după SUA – Ghana 2-1: „Am plătit scump pentru fiecare greşeală”

Selecţionerul Ghanei, Kwesi Appiah, a comentat înfrângerea cu SUA, la primul meci disputat la Campionatul Mondial 2014

Articol scris de Răzvan Mitacu
17 iunie 2014

Kwesi Appiah, selecţionerul Ghanei

Selecţionerul Kwesi Appiah a declarat că Ghana a fost pedepsită aspru pentru cele câteva greşeli făcute de-a lungul primului meci de la Campionatul Mondial 2014, pierdut cu SUA (scor 2-1). După ce reuşise să îi învingă pe americani la cele două ediţii precedente de Campionat Mondial, Ghana a cedat pe Estadio das Dunas din Natal, într-o grupă G din care mai fac parte Germania şi Portugalia.

Părea să fie o victorie facilă pentru SUA când Clint Dempsey a deschis scorul după doar 29 de secunde, însă africanii şi-au îmbunătăţit treptat jocul şi au egalat meritat prin execuţia frumoasă a lui Andre Ayew din minutul 82. Un gol care totuşi nu avea să fie suficient pentru a evita înfrângerea, deoarece patru minute mai târziu „Stelele negre” l-au lăsat complet nemarcat pe nou intratul John Brooks, iar fundaşul în vârstă de 21 de ani a marcat şi a adus un succes enorm pentru oamenii lui Jurgen Klinsmann. În timp ce SUA sărbătorea primele puncte la turneul final din Brazilia, selecţionerul Appiah rămânea cu regretul de a fi pierdut pe final într-un meci fundamental având în vedere numele celor două naţionale care mai fac parte din grupa G:

„Ceea ce pot spune este că a fost o partidă foarte dificilă” – afirmă selecţionerul Kwesi Appiah la conferinţa de presă susţinută imediat după meci – „Când joci la acest nivel ridicat orice mică greşeală te poate costa scump, iar noi am plătit pentru fiecare eroare comisă în acest meci. Nu meritam să primim primul gol, iar în ceea ce priveşte desfăşurarea confruntării în sine, noi am avut o posesie mai bună şi ne-am creat mai multe ocazii, dar din păcate nu am ştiut să le valorificăm, în timp ce SUA a profitat de situaţiile avute. Orice moment de neatenţie poate costa enorm. Cred că primul gol ne-a condiţionat şi ne-a făcut să devenim mai nervoşi, dar nu mă aşteptam ca meciul să se încheie în felul acesta.” – concluzionează antrenorul ghanez.

» Ghana

» SUA

Tim HowardJurgen Klinsmann a apreciat evoluţia lui Tim Howard din meciul cu Belgia
Selecţionerul Jurgen Klinsmann a lăudat intervenţiile decisive ale portarului Tim Howard în meciul din optimi dintre SUA şi Belgia

Romelu Lukaku, BelgiaBelgia – SUA 2-1 (după prelungiri). Lukaku duce Belgia în sferturile Cupei Mondiale
Intrat în prelungirile meciului cu SUA, atacantul belgian Romelu Lukaku a fost decisiv pentru naţionala sa, care atinge faza sferturilor de finală la Cupa Mondială

Muller urmează să înscrie unicul gol al partideiSUA – Germania 0-1. Integritate germană
Meciul SUA - Germania din grupa G a Campionatului Mondial de Fotbal 2014 a înlăturat orice suspiciune cu privire la o eventuală înţelegere.

Cristiano Ronaldo dezamagit de ratarea calificarii Portugalia – Ghana 2-1. Cristiano Ronaldo şi colegii săi părăsesc Cupa Mondială din Brazilia
În ciuda victoriei obţinute în faţa Ghanei (scor 2-1) în ultimul meci din grupă, Portugalia părăseşte turneul final din Brazilia încă din faza grupelor

Boateng şi Muntari în meciul împotriva GermanieiPrince Boateng şi Muntari, excluşi din lotul Ghanei
Pentru cei doi jucători ghanezi Campionatul Mondial de Fotbal s-a încheiat, actele de indisciplină ducând la excluderea lor.

SUA şi Germania se pot califica împreună în cazul unei remizeCalculele Grupei Morţii de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014
FIFA ar putea recurge la ultimul criteriu de departajare, tragerea la sorţi, pentru a alege între Germania şi Ghana echipa calificată în optimile de finală.