Anglia – Italia 1-2. Marchisio şi Balotelli decisivi pentru italieni

Golurile marcate de Claudio Marchisio şi Mario Balotelli au adus victoria pentru Italia în meciul din Grupa D a Campionatului Mondial, cu Anglia

Articol scris de Răzvan Mitacu
15 iunie 2014

Mario Balotelli, Italia

Al doilea meci din grupa D a Campionatului Mondial 2014 a adus faţă în faţă două dintre fostele campionale mondiale, Anglia şi Italia, care foarte probabil au primit cu bucurie vestea succesului reuşit de Costa Rica în duelul cu Uruguay. Pe stadionul Arena Amazonia din Manaus, în condiţii dificile (umiditate 75%, temperatura de 32 grade), cele două formaţii au oferit un spectacol excelent, însă toate cele trei puncte merg în contul Italiei, care astfel egalează Costa Rica în fruntea clasamentului grupei.

O accidentare de ultim moment în tabăra naţionalei Italiei a adus alte probleme pentru Cesare Prandelli, după ce selecţionerul italian a fost nevoit să renunţe la Riccardo Montolivo: experimentatul portar Gianluigi Buffon, căpitanul ‘squadrei azzurra’, a suferit o entorsă la gleznă în cursul antrenamentului de ieri şi a devenit astfel indisponibil cel puţin pentru prima partidă a Italiei de la Campionatul Mondial. În locul său a evoluat Salvatore Sirigu. Giorgio Chiellini a fost trimis pe postul de fundaş lateral stânga pentru a-l înlocui pe accidentatul Mattia De Sciglio, iar în atac Mario Balotelli a fost unicul vârf, sprijinit de Claudio Marchisio şi Antonio Candreva.

De partea cealaltă, selecţionerul Roy Hodgson a decis să îl titularizeze pe Raheem Sterling în compartimentul ofensiv al Angliei, jucătorul în vârstă de doar 19 ani fiind preferat în detrimentul lui Adam Lallana. Nicio altă modificare importantă în formaţia Angliei faţă de echipa care a intrat pe teren în ultimul meci de pregătire, încheiat la egalitate cu Honduras, scor 0-0.

O prima repriză foarte animată a consemnat primele ocazii de poartă prin şuturi de la distanţă, Sterling (puţin pe lângă) şi Henderson (execuţie respinsă excelent de Sirigu), respectiv Mario Balotelli de la peste 25 de metri, fiind cei care au produs primele momente de emoţie. Jumătarea reprizei a adus o bună oportunitate pentru englezi, după o pătrundere pe partea dreaptă a lui Sterling, finalizată cu o centrare deviată decisiv şi norocos de Barzagli din faţa unui Sturridge aflat într-o poziţie ideală. Golul de 1-0 a venit în cele din urmă tot după o execuţie din afara careului, italienii reuşind să îi surpindă pe oamenii lui Roy Hodgson cu o minge lăsată inteligent de Pirlo şi trimisă perfect de Marchisio la colţul lung al porţii apărate de Hart. Însă bucuria italienilor nu a durat decât două minute, deoarece o eroare de poziţionare in defensiva azzurra i-a permis lui Rooney să ofere un assist perfect pentru Sturridge, lăsat liber de apărarea lui Prandelli, iar jucătorul lui Liverpool a îndeplinit o simplă formalitate şi a restabilit egalitatea. Italia putea reveni în avantaj pe finalul primelor 45 de minute, când Balotelli a încercat sa înscrie cu un lob peste Hart, însă fundaşul Jagielka a respins salvator de pe linia porţii, înainte ca Antonio Candreva să ajungă în poziţie de a finaliza după o foarte inspirată acţiune de atac colectivă, dar execuţia mijlocaşului celor de la Lazio a lovit bara.

Partea secundă a debutat în acelaşi ritm intens, iar de această dată campioana mondială din 2006 nu a mai iertat şi a dat lovitură în minutul 50, când o centrare perfectă a lui Candreva a fost reluată cu capul de Balotelli pentru golul de 2-1. Replica englezilor a venit din nou rapid, însă Rooney nu a mai avut inspiraţia din prima repriză şi a ratat două bune oportunităţi, dintre care cea mai mare în minutul 62: aflat liber în interiorul careului, atacantul lui Manchester United nu a putut trimite pe spaţiul porţii unui Sirigu deja învins. Intrările lui Thiago Motta şi Marco Parolo au consolidat linia de mijloc a azzurrilor, iar unicele ocazii ale adversarului au mai venit în urma unor lovituri libere: execuţia lui Baines a fost respinsă de portarul lui PSG, în timp ce Gerrard a trimis peste de la 20 de metri. Pe final Pirlo a fost aproape de a mări avantajul Italiei, de asemenea după o lovitură liberă (de la o distanţă mai mare), dar executată aproape perfect de către mijlocaşul lui Juventus, mingea lovind bara transversală.

Scor final 2-1 şi Italia face un pas important către calificarea în următoarea fază. Oamenii lui Cesare Prandelli evoluează cu Costa Rica pe 20 iunie, în timp ce Anglia înfruntă Uruguay, partidă decisivă pentru ambele echipe în tentativa de a păstra speranţe de calificare.

Anglia: Joe Hart, Gary Cahill, Phil Jagielka, Glen Johnson, Leighton Baines, Jordan Henderson (73′ Jack Wilshere), Danny Welbeck (61′ Ross Barkley), Wayne Rooney, Raheem Sterling, Steven Gerrard, Daniel Sturridge (79′ Adam Lallana)

Italia: Salvatore Sirigu, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Gabriel Paletta, Matteo Darmian, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio, Marco Verratti (57′ Thiago Motta), Antonio Candreva (79′ Marco Parolo), Andrea Pirlo, Mario Balotelli (73′ Ciro Immobile)

Romero, eroul Argentinei în semifinala Campionatului Mondial 2014 cu OlandaOlanda – Argentina 0-0 (2-4). Fotbal total… defensiv
Argentina a câştigat la loviturile de departajare meciul cu Olanda şi va înfrunta pentru a treia oară Germania într-o finală de Campionat Mondial.

Thomas Mueller, Mesut OezilBrazilia – Germania 1-7. Calificare triumfătoare a Germaniei în finala Campionatului Mondial
Germania a învins Brazilia cu un categoric 7-1 în semifinalele Campionatului Mondial şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei

Tim Krul (Olanda) a parat două din loviturile de departajare executate de costaricaniOlanda – Costa Rica 0-0 (4-3). Strategul van Gaal duce Olanda în semifinale
Cu Keylor Navas din nou în mare formă, Costa Rica nu a putut fi bătută decât la loviturile de departajare de imprevizibila naţională a Olandei.

Gonzalo Higuain a marcat unicul gol al meciului Argentina - Belgia 1-0Argentina – Belgia 1-0. Al treilea magnific iese la rampă
Golul din minutul 8 al lui Gonzalo Higuain a fost suficient pentru ca Argentina să se impună în faţa Belgiei în sferturile Campionatului Mondial 2014.

David LuizBrazilia – Columbia 2-1. Gazdele înfruntă Germania în semifinale
Golurile lui Thiago Silva şi David Luiz au adus calificarea Braziliei în faza semifinalelor Campionatului Mondial, unde gazdele întâlnesc Germania

Lorris, neputincios la golul marcat de HummelsFranţa – Germania 0-1. Revenirea la tradiţia germană
Prin victoria de astăzi de la Campionatul Mondial de Fotbal 2014 Germania devina prima ţară calificată în semifinale de 4 ori consecutiv.